Trzy wymiary (eko)edukacji
Trzy wymiary (eko)edukacji
Wspólny teren działania, jedna grupa odbiorców. Dlaczego nie połączyć sił i środków finansowych, by zrealizować wspólną kampanię edukacyjną, łączącą kilka problemów środowiskowych?
Na taki pomysł wpadli przedstawiciele Związku Międzygminnego ?Gospodarka Komunalna? oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Chrzanowa (RPWiK), którzy postanowili wspólnie zmierzyć się z celem podniesienia świadomości ekologicznej swoich mieszkańców. To zarówno pozytywny przykład, jak i ewenement w skali naszego kraju.
Potrzeba działań
Projektem, realizowanym pod nazwą ?(Eko)edukacja od przedszkola do seniora?, objęto trzy gminy: Libiąż, Chrzanów i Trzebinia. ? Są to obszary charakteryzujące się jednym z najwyższych w województwie małopolskim poziomem wytwarzania odpadów komunalnych ? mówi Przemysław Deda, stojący na czele Związku Międzygminnego ?Gospodarka Komunalna?. Wyjaśnia cel realizacji projektu ? Ilość odbieranych odpadów komunalnych utrzymuje się poziomie ok. 30 tys. ton rocznie, co daje trzecie miejsce w województwie wśród powiatów ziemskich. Niestety, wciąż najczęstszym sposobem ich zagospodarowania jest składowanie ? do recyklingu przekazywanych jest od 20% (w gminie Libiąż) do ponad 38% (w gminie Chrzanów) odpadów. Niezbędna była więc edukacja ekologiczna mieszkańców, mająca zaowocować wzrostem ilości odpadów przekazywanych do recyklingu.
...