Wiele artykułów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych lub je zawierających przyczynia się do poprawy jakości życia oraz ochrony towarów. Dlatego tak ważne jest skuteczne prawodawstwo, oparte na zasadach proporcjonalności, solidnej metodologii oraz na dowodach naukowych, zaproponowane rozwiązania legislacyjne by mogły wpisywać się w zasady trwałego i zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty społeczne, ekonomiczne i ochrony środowiska.

Tworzywa sztuczne pojawiły się na stałe w dyskusji publicznej wraz z rozpoczęciem szerokiej dyskusji nad pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), w którym zostały wskazane jako jeden z pięciu elementów kluczowych dla powodzenia transformacji gospodarki w kierunku obiegu zamkniętego. To całkowicie zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę, że tworzywa sztuczne od wielu lat systematycznie zwiększają swój udział w wyrobach wytwarzanych na potrzeby wszystkich branż: od opakowań, przez motoryzację i wyroby medyczne, do wyrobów użytkowych. 

Jednocześnie odpady tworzyw sztucznych należą do najczęściej porzucanych i najbardziej widocznych odpadów w środowisku. Dzieje się tak z dwóch powodów: braku sprawnych systemów zagospodarowania odpadów komunalnych oraz nieprawidłowych zachowań ludzi. Branża tworzyw sztucznych od wielu lat promuje hasło ?Zero Plastics to Landfills?, nawołując do właściwego i pełnego wykorzystywania wartości tworzyw sztucznych ? to zbyt cenne materiały, by po spełnieniu swojej...