Tworzywa sztuczne jako materiały konstrukcyjne są powszechnie stosowane niemal w każdej dziedzinie życia. W jaki sposób recykling i odzysk odpadów z tworzyw sztucznych może wpłynąć na ograniczenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych?
 
W niektórych aplikacjach, np. produktach elektroniki użytkowej, nie ma dla tworzyw sztucznych alternatywnego materiału, natomiast tam, gdzie taka zamiana jest możliwa, okazuje się niepraktyczna. Pomimo wielu korzyści wynikających z ich użytkowania, w porównaniu z innymi materiałami, tworzywa nie cieszą się dobrą opinią w kontekście ich wpływu na środowisko naturalne.
 
Wpływ na środowisko
Dokonując oceny oddziaływania materiału na środowisko naturalne, należy mieć na uwadze złożoność tego procesu. Jak podkreślają producenci tworzyw z Fundacji PlasticsEurope, pozytywny wpływ tych materiałów na budowanie gospodarki o niskiej emisji CO2 rozpatrywany w skali całego cyklu życia nie zawsze jest doceniany i rozumiany.
Z raportu opracowanego przez niezależny instytut Denkstatt AG: „Wpływ tworzyw sztucznych na zużycie energii oraz na emisję gazów cieplarnianych w Europie z uwzględnieniem całego cyklu życia wyrobów” wynika, że stosowanie tworzyw sztucznych znacząco przyczynia się do osiągania celów związanych z efektywnością energetyczną oraz och...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?