Tworzywa sztuczne w budownictwie
Poziom recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w sektorze budowlanym w Polsce wynosi 16%. Kluczem do jego podniesienia, obok rozwoju technologii recyklingu, jest przede wszystkim poprawa wydajności selektywnej zbiórki. Tymczasem propozycje zmian w regulacjach zmierzają w kierunku zastąpienia wymogu jej prowadzenia wymogiem sortowania odpadów zmieszanych, z dużymi możliwościami ich wykorzystania do odzysku energii. Dodatkowo koniecznym warunkiem zwiększenia poziomu recyklingu (tak mechanicznego, jak i chemicznego) jest stworzenie mechanizmów popytu rynkowego na recyklaty.
Budownictwo stanowi jeden z największych sektorów wykorzystania tworzyw sztucznych zarówno w Polsce, jak i w Europie. Znaczna część wyrobów wykorzystywanych w tym sektorze pozostaje w użyciu przez długi czas, sięgający w przypadku niektórych zastosowań, np. rur, nawet kilkudziesięciu lat.
Wykorzystanie i recykling tworzyw sztucznych
Uśredniony udział recyklatów tworzyw sztucznych w wyrobach z tworzyw sztucznych w budownictwie wyniósł w Polsce w 2022 roku 19,3%1. W sektorze tym znajduje zastosowanie ponad połowa recyklatów tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przetwórstwie. Znaczna ich część jednak pochodzi z recyklingu odpadów tworzyw sztucz...