U progu wodnego kryzysu
Po 2070 r. niedostatek wody zaczną odczuwać mieszkańcy południowej i środkowej Europy, w tym także Polski. Obecnie problem ograniczeń w zużywaniu wody pojawia się podczas suszy. Dotychczas w naszym kraju jeszcze nie wprowadzono systemowych obostrzeń dotyczących zużycia wody, ale to się szybko może zmienić.
Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), do 2050 r. ludzi na świecie będzie o 2 mld więcej niż obecnie, a rolnictwo pochłaniać będzie o 20% wody więcej niż teraz, czyli aż 90% jej zasobów.
2 mld zagrożonych ludzi
Według szacunków Banku Światowego obecnie ok. 2 mld ludzi na świecie nie ma bezpiecznego dostępu do wody pitnej, 3,6 mld nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych, a 2,3 mld pozbawionych jest możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą. Mniej więcej połowa globalnej populacji doświadcza poważnego niedoboru wody przynajmniej przez część roku, a liczba ta może wzrastać w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego.
Wzrost zanieczyszczenia wody
Jedynie 0,5% wody na Ziemi nadaje się do spożycia, a w ciągu ostatnich 2 dekad lądowe magazynowanie wody zmniejszało się w tempie 1 cm rocznie. Według danych światowego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wyższe temperatury wody oraz częstsze powodzie i susze spowodują nasilenie wielu form zanieczy...