Udane negocjacje
Podczas 42 posiedzenia Komitetu ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej, które odbyło się 15 grudnia, został przyjęty projekt decyzji o zasadach przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w latach 2013-2020.
W wyniku intensywnych negocjacji przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Komisja Europejska (KE) zaproponowała istotne zwiększenie bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Mimo że rozwiązanie to nie w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom, należy osiągnięcie to traktować jako niekwestionowany sukces Polski.
Wyznaczenie wskaźników emisyjności (benchmarks), według których przyznawane będą bezpłatne uprawnienia do emisji, stanowi kluczowy element mechanizmu ochronnego dla instalacji objętych systemem ETS (europejskiego systemu handlu emisjami), który ma przeciwdziałać zjawisku tzw. ucieczki emisji (carbon leakage). Ustanowienie tych wskaźników na zbyt niskim poziomie, co proponuje KE, spowoduje pogorszenie konkurencyjności przedsiębiorstw wykorzystujących do procesów produkcyjnych paliwa bardziej emisyjne niż gaz ziemny. W efekcie może to doprowadzić do likwidacji znacznej części przemysłu unijnego, w tym polskiego.
Polska od blisko dwóch lat prowadzi intensywne działania w celu wzięcia pod uwagę przy określaniu benchmarków specyfiki paliwowej poszczególnych k...