Udostępnianie informacji publicznej w spółkach wod-kan
Zgonie z zapisami ustawy o dostępie do informacji publicznej, zobowiązane do udostępniania informacji są m.in. spółki prawa handlowego realizujące zadania publiczne, w tym przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
W świetle definicji z art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p.), informację publiczną stanowi ?każda informacja o sprawach publicznych?, przy czym, zgodnie z wypracowanymi oraz ugruntowanymi już w tym zakresie poglądami orzecznictwa oraz doktryny, informację publiczną rozumie się szeroko1.
Dominuje stanowisko, że informacją publiczną są treści wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej lub podmiotu niebędącego organem administracji publicznej, lecz wykonującego zadania publiczne. Stanowią ją zarówno dokumenty bezpośrednio przez te podmioty wytworzone, jak i te, do których odwołują się one przy realizacji przewidzianych prawem zadań, nawet gdy nie pochodzą wprost od nich (wyrok WSA w Poznaniu z 08.07.2004 r., IV SA/Po 224/06; wyrok WSA w Warszawie z 16.11.2004 r., II SAB/Wa 238/04; wyrok NSA z 3.11.2009 r., I OSK 735/09).
Zobowiązane spółki komunalne
Zgodnie z katalogiem zawartym w art. 4 ust. 1 u.d.i.p., zobowiązane do udostępniania informacji są m.in. władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej; podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo os...