Nie wdając się tutaj w analizę poszczególnych indywidualnych konfliktów, ich podłoża i przebiegu (tym bardziej że mają one najczęściej bardzo różne uwarunkowania), dotychczasowe doświadczenia w tym względzie nie pozwalają na sformułowanie tezy, iż zastosowanie aktualnie obowiązujących przepisów prawnych umożliwia ich rozwiązanie czy złagodzenie.
Zasadniczo należałoby się ograniczyć do rozstrzygnięć wynikających z Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), choć nie obejmuje to całokształtu zagadnień z zakresu ochrony przyrody. Są one bowiem normowane także w Ustawie z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) – w odniesieniu do oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.
 
Brak ustawowego obowiązku
Pierwszym zagadnieniem jest udział społeczeństwa w stanowieniu przepisów prawnych z zakresu regulowanego przez ustawę o ochronie przyrody. Teoretycznie taki udział może dotyczyć wszelkich aktów wykonawczych do tej ustawy, jednak faktycznie jest grupa aktów, przy których spo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?