Eksploatatorzy oczyszczalni ścieków często zastanawiają się nad zastosowaniem lub modernizacją układów kogeneracyjnych wykorzystujących jako paliwo biogaz z fermentacji osadu ściekowego. Warto pamiętać, że inwestycja w taki układ może być kosztowna, a jej bilans ekonomiczny może być zakłócany nieprzewidywalnością wartości giełdowej świadectw pochodzenia energii. Decyzja inwestycyjna wymaga zatem dużej rozwagi i szczegółowej analizy wybieranych rozwiązań.

Oczyszczalnia Ścieków w Śremie pracuje od 1972 r. kiedy wybudowano instalację do mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków wyposażoną w biologiczne, zraszane złoże koksowe. Pierwszą poważną modernizację tego obiektu przeprowadzono w 1999 r. Złoże zastąpiono wówczas reaktorami biologicznymi z osadem czynnym, pracującymi w trójstopniowym systemie Bardenpho. Zastosowana technologia pozwalała na zintegrowane usuwanie związków węgla, azotu i fosforu w strefach beztlenowej, anoksycznej i tlenowej reaktorów biologicznych.
Zmieniające się prawo i coraz ostrzejsze normy ochrony środowiska sprawiły, że oczyszczalnia została włączona do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), który zakładał dla śremskiego obiektu osiągnięcie jeszcze wyższej redukcji azotu ogólnego. W pozwoleniu wodnoprawnym obowiązującym ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?