Układ zwiększonej konsumpcji własnej
Układ zwiększonej konsumpcji własnej
Najprostsze systemy wyspowe dysponują źródłem energii odnawialnej, np. panelem fotowoltaicznym (PV) lub wiatrakiem, połączonym z baterią za pomocą regulatora ładowania.
Energię z akumulatora można zużywać bezpośrednio (np. w ramach oświetlenia DC) lub przez dodatkowy falownik na prąd zmienny. W artykule przedstawiono bardziej zaawansowane rozwiązania, w których energia ze źródła odnawialnego, po przetworzeniu przez klasyczny falownik, może trafić bezpośrednio do odbiorów AC, a jedynie jej nadmiar jest magazynowany lub niedobór pokrywany z wykorzystaniem baterii (rys. 1). Taki układ może być dołączony do każdej istniejącej instalacji, z której nie chcemy oddawać energii do sieci. System zwiększonej konsumpcji własnej pozwala nam cieszyć się czystą energią z paneli PV zainstalowanych na dachu nawet po zmroku, co zapewnia poczucie większej niezależności energetycznej. Niektóre rozwiązania umożliwiają nawet pozostawanie wyspą energetyczną do momentu, w którym całkowicie zabraknie nam energii (zależy to od tego, jak pojemne mamy baterie i ile energii nam potrzeba).
Magazynowanie energii
Klasyczne baterie (ołowiowe bez podziału na kwasowe, żelowe czy AGM) mają dwa podstawowe ograniczenia:
- maksymalny prąd ładowania/rozładowania nie powinien przekraczać 0,1 C (C oznacza pojemność, a więc akumulatora 100 Ah nie powinniśmy obciążać prą...