Umowa na negawaty podpisana
W siedzibie Operatora Systemu Przesyłowego w Konstancinie-Jeziornie Polskie Sieci Elektroenergetyczne i PGE GiEK 22 marca br. podpisały umowę na realizację usługi ?Praca interwencyjna: redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP?, czyli na tzw. negawaty. Jest to pierwsza w historii polskiej energetyki umowa na usługę redukcji mocy na polecenie operatora systemu przesyłowego.
? To wydarzenie o znaczeniu historycznym ? powiedział Henryk Majchrzak, prezes Zarządu PSE po podpisaniu dokumentu. ? Reakcja strony popytowej była dotychczas aktywem niewykorzystywanym w naszym kraju, lecz stanowiącym istotny zasób rezerw w systemie elektroenergetycznym, pozwalającym wpłynąć na ograniczenie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jestem przekonany, że dzisiejsza umowa, która co prawda dotyczy tylko części zaproponowanych w przetargu pakietów, otworzy nowy rynek usług na rzecz bilansowania systemu i zapoczątkuje większe zainteresowane ze strony przedsiębiorstw, które mają możliwości stosownej redukcji zapotrzebowania ? dodał prezes Henryk Majchrzak.
Redukcja zapotrzebowania obejmuje interwencyjne ograniczenie poboru mocy, polegające na zmniejszeniu na polecenie operatora systemu przesyłowego wielkości pobieranej z sieci mocy przez urządzenia odbiorców. Rozwiązanie to stanowi jeden z elementów obrony KSE przed zakłóceniami o charakterze nadzwyczajnym. Wykonawcę tej usługi PSE wyłoniły w ramach przeprowadzonego w tym roku przetargu publicznego. Był on skierowany do większych odbiorców energii elektrycznej, którzy w stosunkowo krótkim czasie są w stanie ograniczyć pobór tej energii. PGE GiEK złożyło ofertę w ramach dwóch z ośmiu dostępnych pakietów. W obu przypadkach oferent zaproponował kwotę 750 złotych za każdą megawatogodzinę zredukowanego zapotrzebowania.
Niezależnie od usługi interwencyjnej, PSE umożliwi wkrótce składanie przez odbiorców ofert redukcji obciążania na rynku bilansującym. ? Wprowadzenie tego typu ofert przełoży się na niższe koszty bilansowania systemu elektroenergetycznego oraz na lepsze wykorzystanie majątku firm sektora elektroenergetycznego. Zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania na moc oznacza też ograniczenie potrzeby budowy nowych źródeł energii, pracujących tylko podczas szczytowych obciążeń, a zatem mało efektywnie ? podkreślił Henryk Majchrzak, prezes Zarządu PSE.