Umowy budowlane cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów nie tylko publicznych, ale też prywatnych. Podstawowe regulacje dotyczące tego kontraktu zawarte są w kodeksie cywilnym. Jeżeli chodzi o sam proces budowlany i związaną z nim procedurę administracyjną, zastosowanie ma Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Natomiast przy inwestycjach z zakresu zamówień publicznych w pierwszej kolejności należy nawiązać do Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (P.z.p.).
Jeżeli chodzi o P.z.p., to pod pojęciem „robót budowlanych” należy rozumieć wykonanie (albo zaprojektowanie i wykonanie) robót budowlanych oraz realizację obiektu budowlanego w rozumieniu Prawa budowlanego, za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
W P.z.p. zawarte są odrębne przepisy odnoszące się tylko do zamówień na roboty budowlane. Przykładowo, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia na roboty budowlane za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru takich robót. Jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego. Obejmuje on opis zadania, w którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techni...