Unieszkodliwianie osadów ściekowych: STSOO w Lublinie
Zagospodarowanie osadów ściekowych powstających w procesie oczyszczania ścieków jest jednym z najtrudniejszych problemów, z jakim muszą się uporać krajowe przedsiębiorstwa wodociągowe.
Pomimo dziesięcioletniej przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz licznych przedsięwzięć realizowanych w ramach funduszy europejskich, problem zagospodarowania osadów ściekowych w Polsce w dalszym ciągu pozostaje nie do końca rozwiązany. Zagospodarowanie osadów ściekowych wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu wymogów ekologicznych, technicznych i ekonomicznych. Z uwagi na przewidywane uwarunkowania prawne, zakazujące od 1 stycznia 2016 r. deponowania osadów ściekowych na składowiskach odpadów, coraz większe znaczenie zyskują instalacje do termicznego przekształcania osadów ściekowych. Obowiązujące prawo unijne, oparte na wielu dyrektywach, stwarza preferencje i ukierunkowuje działania w kierunku suszenia oraz spalania osadów, ograniczając możliwości ich składowania, kompostowania i rolniczego wykorzystania.
STSOO w Lublinie
W 2006 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie w drodze przetargu nieograniczonego zdecydowało się na budowę stacji suszenia osadów ściekowych (STSOO) w oparciu o technologię suszenia pośredniego w złożu fluidalnym. Inwestycja była realizowana w ramach funduszu przedakcesyjnego ISPA (koszt netto to ok. 5,7 mln euro). Stacja suszenia została uruchomiona i przekazana ...