Od kilku lat Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego prowadzi intensywne działania, których celem jest usystematyzowanie zagadnień energetycznych oraz opracowanie specjalistycznych analiz w zakresie strategii energetyki województwa w perspektywie do 2025 r.

Konsekwencją tego było przygotowanie i przyjęcie w latach 2004-2007: „Regionalnej Strategii Energetyki dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2025 z uwzględnieniem źródeł odnawialnych”, „Studium możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w województwie pomorskim” oraz opracowanie „Programu Ochrony Środowiska Województwa Pomorskiego na lata 2007-2010 z uwzględnieniem perspektywy 2011-2014”.
Ponadto samorząd województwa aktualnie uczestniczy w kilku programach, których celem jest promowanie i wdrażanie energetyki odnawialnej oraz innowacyjnych technologii. Jest też jednym z założycieli i członkiem powołanego w 2006 r. Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego (BKEE), grupującego jednostki naukowo-badawcze, samorządowe i przemysłowe woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Działalność BKEE ukierunkowana jest na aktywne wspieranie regionalnych projektów wdrażających źródła odnawialne oraz projekty innowacyjne i proekologiczne.
 
UM – partner dla projektów OZE
Samorząd województwa pomorskiego uczestniczy jako partner w następujących projektach międzynarodowych:
  • SUSPLAN
SUSPLAN to skrót projektupt.„Opracowanie regionalnych i paneuropejskich wytycznych dla efektywnej integracji technologii energetyki odnawialnej z infrastrukturą przyszłości”. Projekt ten został złożony do Programu Ramowego UE w ramach konkursu „FP7-ENERGY-2007-2-TREN”, działanie 7.3.5: Efektywniejsza integracja energetyki odnawialnej z infrastrukturą przyszłości.
W 2008 r. pomiędzy Komisja Europejską a liderem konsorcjum SINTEF (Norwegia), została podpisana umowa przyznająca grant. Przedstawicielem konsorcjum w Polsce jest Instytut Energii Odnawialnej (EC BREC) z Warszawy. Główny cel projektu to opracowanie wytycznych służących samorządowi do przygotowania lub aktualizacji regionalnej strategii energetycznej, dotyczącej określenia kierunków rozwoju infrastruktury energetycznej. Umożliwi to lepszą niż obecnie integrację technologii OZE z infrastrukturą sieciową. Pozwoli również ocenić skalę, w której zastosowanie tych technologii posiada uzasadnienie ekonomiczne.
Specyfika gospodarki energetycznej oraz potencjał OZE na Pomorzu pozwolił zaproponować władzom województwa rolę partnera regionalnego tego projektu. Korzyści wynikające z uczestnictwa w nim samorządu są znaczne, m.in. zdolność wykonania analizy ilościowej dotyczącej możliwości pokrycia zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną z OZE w regionie czy możliwość wykonania analiz ekonomicznych, dotyczących konkurencyjności w obecnych i przyszłych warunkach ekonomicznych między technologiami opartymi na paliwach kopalnych oraz OZE, a także pomiędzy poszczególnymi technologiami OZE. Ponadto pojawia się szansa na przeprowadzenie analiz konkurencyjności między rodzajami działań w infrastrukturę energetyczną, np. analiza pozwalająca na wybór pomiędzy zwiększeniem efektywności przesyłu a inwestycjami w nowe źródła energii. Oprócz tego możliwe staje się opracowanie wytycznych dotyczących koordynacji i inicjowania działań zmierzających do stworzenia warunków dla rozwoju innowacji i inwestycji w energetyce oraz przygotowanie wytycznych odnośnie rodzajów technologii oraz metod bilansowania wytwarzanej i zużywanej w woj. pomorskim energii.
Wyniki realizacji projektu będą mogły być wykorzystywane przy opracowywaniu dokumentów planistycznych i ich aktualizacji zgodnie z wymaganiami określonymi praz UE.
  • BIOENERGY PROMOTION
Projekt opisany na str. 13.
  • PEA
 PEA” – Alternatywna Energia dla Sektora Publicznego – Zrównoważone Strategie Energetyczne Szansą Rozwoju Regionalnegoto projekt, który będzie realizowany w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013, w latach 2010-2013. Partner wiodący to miasto Wittenberge z Niemiec. Koordynatorem ze strony polskiej jest BKEE.
Projekt ma na celu stymulowanie rozwoju gospodarczego Regionu Morza Bałtyckiego poprzez wypracowanie strategii energetycznych, uwzględniających wykorzystanie OZE oraz efektywność energetyczną w sektorze publicznym.
Zainteresowanie samorządu koncentruje się zwłaszcza na planowanych do wykonania (w oparciu o międzynarodowe doświadczenia) Regionalnych Strategii Energetycznych. Strategie te będą dotyczyły trzech aspektów ważnych dla Pomorza: współpracy regionalnej, zagadnień oszczędzania oraz efektywnego wykorzystania energii, a także zrównoważonych systemów produkcji bioenergii, szczególnie wykorzystania biomasy.
  • Poszanowanie Energii
 „Poszanowanie Energii bez Granic – współpraca polsko-ukraińska oparta na standardach skandynawskich”to projekt realizowany i koordynowany przez Fundację Poszanowania Energii w Gdańsku. Będzie on prowadzony w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego od lipca 2009 do kwietnia 2011 r. Celem projektu jest wdrażanie i promowanie poprzez seminaria szkoleniowe, konferencje i debaty oraz przez realizację opracowań (strategie i plany energetyczne) nowoczesnych rozwiązań modernizacyjnych, prooszczędnościowych i ekologicznych w zakresie szeroko rozumianej energetyki, w tym energii odnawialnej i poszanowania energii.
  • ENNEREG
„ENNEREG – Energy in Networking regions. Improvements in the rational use of energy and renewable energy sources” (Energia w sieci regionów. Udoskonalenia w zakresie racjonalnego wykorzystania energii oraz odnawialnych źródeł energii) to projekt przygotowany w ramach drugiego konkursu Programu INTELIGENTNA ENERGIA – PROGRAM DLA EUROPY (IEE II) 2007-2013 przez Energy Consulting Network z Danii. UM będzie uczestniczył w realizacji projektu jako jednostka wspierającą, bez wkładu finansowego i wspólnie z BAPE. Działania objęte projektem wpisują się w kierunki strategii rozwoju energetycznego województwa, tj. poprawę bezpieczeństwa energetycznego, wzrost efektywności energetycznej, a także dywersyfikację źródeł energii elektrycznej oraz rozwój wykorzystania OZE.Projekt jest na etapie oceny przez Komisje Europejską.
 
 
mgr inż. Maria Olszewska,
Departament Rozwoju Gospodarczego,
UM Województwa Pomorskiego