Proces rozdrabniania w kruszarkach młotkowych powoduje dość głębokie rozdrobnienie, zarówno obudów akumulatorów (wykonanych najczęściej z polipropylenu) jak i elektrod ołowiowych. Wydaje się, że można zaproponować inny, korzystniejszy sposób rozdrabniania.
 
W Polsce znajdują się dwa duże zakłady zajmujące się przerobem złomu akumulatorowego. Oba zlokalizowane są na Śląsku: Orzeł Biały w Bytomiu, przetwarzający ok. 100 tys. Mg/rok, i Baterpol w Świętochłowicach, przerabiający ok. 70 tys. Mg/rok. W obu tych zakładach rozdrabnianie zużytych akumulatorów ołowiowych, po usunięciu z nich elektrolitu, który gromadzony jest w specjalnych zbiornikach, odbywa się w kruszarkach młotkowych. Następnie rozdrobniony produkt jest przesiewany, w celu wydzielenia tzw. pasty ołowiowej, zawierającej ok. 70% ołowiu w postaci związków, głównie tlenków i siarczanów, która kierowana jest do przetopu hutniczego. Produkt górny z przesiewania poddaje się procesowi separacji.
W zakładzie Orzeł Biały proces separacji odbywa się w separatorze bębnowym z cieczą ciężką magnetytową, a w zakładzie Baterpol w hydroseparatorze.
Proces rozdrabniania w kruszarkach młotkowych powoduje dość głębokie rozdrobnienie, zarówno obudów akumulatorów (wykonanych najczęściej z polipropylenu) jak i elektrod ołowiowych.
Wy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?