Jednym z podstawowych zadań przedsiębiorcy zamierzającego inwestować w energetykę wiatrową (dalej: inwestor) jest skuteczne zabezpieczenie tytułu do nieruchomości, na której chce on wybudować elektrownię wiatrową wraz z niezbędną instalacją i infrastrukturą.
Z uwagi na charakter inwestycji i jej znaczne koszty interes przedsiębiorcy zabezpiecza tylko taki tytuł prawny do nieruchomości, który umożliwi odpowiedni dostęp do gruntu oraz pozwoli na jego użytkowanie w zakresie niezbędnym dla prawidłowej i niezakłóconej eksploatacji elektrowni. Jednocześnie chodzi o tytuł trwały i stabilny w czasie, zapewniający przedsiębiorcy bezpieczeństwo realizacji inwestycji przy minimalizacji wszelkich możliwych ryzyk ograniczających przedsiębiorcę w korzystaniu z nieruchomości lub mogących pozbawić go tytułu do niej.
W praktyce realizacji tego rodzaju inwestycji w naszym kraju dominuje rozwiązanie oparte na obligacyjnym tytule do nieruchomości. W zdecydowanej większości jest to umowa dzierżawy, która z prostej umowy nazwanej, funkcjonującej dotychczas raczej w obrocie nieprofesjonalnym i wykorzystywanej dla na celów produkcji rolnej, zmieniła się w profesjonalny i obszerny kontrakt gospodarczy, zawierający wiele rozwiązań i postanowień umownych typowych dla tzw. umów inwestycyjnych. O wyborze umowy dzierżawy zadecydowała przede wszystkim możliwość zawarcia jej na czas oznaczony, wynoszący 30 lat (od 1 stycznia 2009 r...