Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005


Osławiona Dyrektywa 2002/96/WE z 27 stycznia 2003 r. zagościła już na stałe w polskiej świadomości i została w naszym kraju wdrożona w zniekształconej wersji zwanej ustawą z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Nakłada ona wiele obowiązków na wszystkich uczestniczących w cyklu życia sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. Niektóre z nich są bardziej uciążliwe od innych.

Dla przykładu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) ma prowadzić rejestr przedsiębiorców wprowadzających taki sprzęt, zakładów transportu, zbiórki, przetwarzania i recyklingu, zakładów prowadzących odzysk innych niż recykling oraz organizacji odzysku. Każdy z tych przedsiębiorców będzie musiał wypełnić stosowny formularz, na podstawie którego otrzyma numer z literką. Numer ten ma umieszczać na wszystkich dokumentach rozliczeniowych. GIOŚ będzie zbierał dane od przedsiębiorców wprowadzających sprzęt na rynek dla określenia procentowego udziału w rynku i odpowiedzialności za sprzęt „historyczny”.

Samowola będzie karana
Przedsiębiorca wprowadzający sprzęt na rynek, chcąc wykonać obowiązek samodzielnie, musi ten fakt określić w formularzu zgłoszeniowym. W zamian otrzyma zezwolenie (pod warunkiem złożenia zabezpieczenia finansowego, określanego dla każdego przedsiębiorcy indywidualnie). I słusznie. Należy tępić samowolkę, bo przecież musi być ...