Usunięcie drzew i krzewów rosnących poza lasami zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.) co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia.

Jednak po zmianach wprowadzonych przez ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz.U. z 2016 r., poz. 2249) znacząco poszerzony został katalog zwolnień z obowiązku uzyskania zezwolenia, które mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia przedmiotu prowadzonych rozważań. Zgodnie bowiem z postanowieniami znowelizowanego art. 83f ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody obecnie obowiązek uzyskania zezwolenia nie występuje w przypadku zamiaru usunięcia drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

a) 80 cm ? w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

b) 65 cm ? w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

c) 50 cm ? w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Przytoczone rozwiązanie spowodowało, że w obecnym stanie prawnym zakres przedmiotowy zwolnień z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew, i to bez względu na przyczynę usunięcia oraz podmiot, który tego dokonuje, uległ znaczącemu poszerzeniu.

 

Ochrona gruntów rolnych

Z punktu widzenia przed...