Patryk Oleszczuk

W przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej coraz większą uwagę zwraca się na ochronę środowiska. Mimo wielu nakładów poniesionych w tej dziedzinie, nadal jest ona polską piętą achillesową. Szczególnie wyraźnie problem ten widoczny jest w dziedzinie gospodarki odpadami.

Mimo tworzenia składowisk odpadów spełniających kryteria UE, nadal niewiele jest informacji na temat praktycznego wykorzystania odpadów. Rzadkością są gminy posiadające sprawnie rozwiązany problem gospodarki odpadami, opierający się na złożonym kompleksowym systemie: segregacji-zbiórki-odzysku-zagospodarowania odpadów.
Warto więc wykorzystywać rozwiązania sprawdzone, z powodzeniem stosowane już w krajach zachodnich. Podczas pobytu w miejscowości Nantes we Francji miałem okazję zapoznania się z tamtejszym systemem gospodarki odpadami. Dzięki bogatej literaturze, opisującej jego początki i rozwój, postaram się podzielić moim obserwacjami i spostrzeżeniami z czytelnikami „Przeglądu Komunalnego”.
Dystrykt aglomeracji Nantes obejmuje 20 jednostek administracyjnych, zajmujących powierzchnię około 473 km2. Co roku produkowanych jest w nim około 268 tys. ton odpadów komunalnych. Podobnie, jak w innych częściach Francji, również i w tym regionie obserwuje się wzrost ich ilości na poziomie około 5,5 procent na rok. Ocenia się, że na jednego mieszkańca przypada 247 kg odpadów/rok. Obecnie są one selektywnie gromadzone w specjali...