Uzyskanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE) jest jedną z głównych opcji pozwalających zmniejszyć obecne uzależnienie od paliw kopalnych oraz zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na energię. Jakkolwiek zainteresowanie wdrażaniem technologii wykorzystania OZE stale rośnie, to stopień ich wykorzystania jest i będzie zależał od kosztów pozyskiwania energii ze źródeł konwencjonalnych oraz od przepisów ustawodawczo-prawnych, które nakazują wykorzystanie surowca z OZE w komorach spalania.

Mączka kostna jako odnawialne źródło energii
Od 1 listopada 2003 r. obowiązuje rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi zabraniające stosowania m.in. mączki kostnej jako materiału paszowego. W procesach ich termicznego unieszkodliwiania muszą być dotrzymane warunki wynikające z rozporządzenia ministra gospodarki z 21 marca 2002 r. zgodne z dyrektywą unijną 2000/76/WE w sprawie spalania odpadów (szerzej o związanych z tą tematyką aktach prawnych – patrz „Przegląd Komunalny” 4/2004).
Spełnienie wymogów technologii spalania zgodnie z dyrektywą 2000/76/WE pozwala na wykorzystanie energii chemicznej zawartej w mączce kostnej, pochodzącej z dowolnego źródła zwierzęcego, do produkcji gorącej wody lud pary wodnej. Mączka kostna posiada bowiem ciepło spalania w stanie dostarczonym na poziomie Qrj = 4-5 tys. kcal/kg, a więc energetycznie jest podobna do energetycznego węgla kamiennego.
Ponieważ mączka kostna jest pocho...