Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz trwające prace nad nową ustawą o odpadach skutkują koniecznością opracowania nowych rozporządzeń, wprowadzających szczegółowe wymagania dyrektywy ramowej UE o odpadach. Jest zatem potrzeba nowelizacji i dostosowania obecnie obowiązujących aktów wykonawczych do ustawy o odpadach do nowych wymagań. Wydaje się, że konieczne jest opracowanie szczegółowych ram nowelizacji dla wszystkich rozporządzeń, aby uzyskać ich wzajemną zgodność i transparentność odnośnie zamierzeń ministra środowiska w tych kwestiach.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują również, że korzystne byłoby powierzenie koordynacji prowadzonych prac jednemu resortowi – Środowiska, aby uniknąć błędów i sprzeczności.
Od czasu opracowania „Wytycznych dotyczących wymagań dla procesów kompostowania, fermentacji i mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów” upłynęło kilka lat, a zebrane doświadczenia krajowe i zagraniczne oraz nowe przepisy prawa UE (m.in. dyrektywa ramowa, dyrektywa w sprawie OZE) wskazują na potrzebę zmian w podejściu do roli mechaniczno-biologicznego przekształcania (MBP) w systemie gospodarki odpadami komunalnymi. MBP należy zdecydowanie traktować jako instalację przejściową, której celem, do czasu pełnego wdrożenia zintegrowanych systemów gospodarki odpadami, jest zapewnienie redukcji składowania odpadów ul...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?