Uzgadnianie projektu miejscowego planu
Sporządzanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rodzi wiele wątpliwości. Przewiduje się tu również procedurę uzgodnień projektu planu przez inne organy administracji publicznej.
To swoisty kompromis pomiędzy zasadą samodzielności planistycznej gminy z jednej strony a występującymi w systemie gospodarki przestrzennej potrzebami i wyzwaniami, najlepiej rozumianymi (przynajmniej w teorii) przez inne organy administracji publicznej. Przy okazji uzgodnień dochodzi więc czasami do konfliktów i przedłużenia całej procedury.
Kontrola zgodności
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II SA/Wr 889/12, Legalis) uznał, że przepis art. 28 ust. 1
ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustanawia dwie przesłanki dla kontroli zgodności z prawem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: materialnoprawną, sprowadzającą się do konieczności uwzględnienia zasad sporządzania planu, i formalnoprawną, obejmującą wymóg zachowania procedury sporządzania planu oraz właściwości organów w tym zakresie.
W tym kontekście, jeżeli organy sprawujące władztwo planistyczne związane są treścią uzgodnień poczynionych przez właściwe podmioty, które to uzgodnienie następuje w formie postanowienia zaskarżalnego zaża...