Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość uzupełnienia dokumentów i oświadczeń po złożeniu oferty przez wykonawców. Zasady w tym zakresie uległy jednak modyfikacji po wejściu w życie nowelizacji z 7 kwietnia 2006 r. Niestety, przysparzają one problemów nie tylko wykonawcom, ale także zamawiającym.

Według art. 26 ust. 3 ustawy, zamawiający wzywa wykonawców, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub którzy złożyli dokumenty zawierające błędy, do ich uzupełnienia, chyba że mimo tego konieczne byłoby unieważnienie postępowania. Natomiast przed 25 maja 2006 r., czyli do czasu wejścia w życie noweli, zamawiający wzywał wykonawców, którzy w wyznaczonym terminie nie złożyli tych dokumentów, do ich uzupełnienia, jeżeli ich nieuzupełnienie skutkowałoby unieważnieniem postępowania. Jeżeli braki lub błędy nadające się do uzupełnienia lub poprawienia występują w dokumentach złożonych przez kilku wykonawców, zamawiający obowiązany jest wezwać ich wszystkich (art. 26 ust. 3).

Jakie dokumenty można uzupełnić?
Uzupełnieniu mogą podlegać jedynie oświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, wymagane przez zamawiającego zgodnie z §1 i 2 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane. Nie mo...