VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) zorganizował w dniach 13-14 maja br. w Toruniu Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej. Podczas spotkania Robin Welling (prezes ESTIF ? European Solar Thermal Industry Federation) przedstawił najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku kolektorów słonecznych, pochodzące z ankiet przeprowadzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Według IEO, w 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r.
Podczas tegorocznej edycji Forum zaprezentowano również wnioski z wykonanych przez IEO badań polskiego sektora fotowoltaicznego. W 2012 r. w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych, których moc sięga 22 MW. Instytut szacuje, że na koniec 2013 r. moc zainstalowana może wynieść ponad 24 MW.
Profesor Maciej Nowicki, były minister środowiska, zwrócił uwagę na to, że pomimo olbrzymiego sukcesu w 2012 r., Polska ma trzykrotnie niższy wskaźnik powierzchni kolektorów słonecznych na mieszkańca w stosunku do Danii, charakteryzującej się nieco gorszym nasłonecznieniem. Aneta Więcka z IEO wskazała na realnie malejące ceny kolektorów słonecznych i wykorzystany jedynie w 1/3 pełny potencjał produkcyjny.
Podczas Forum Ministerstwo Gospodarki przedstawiło aktualne założenia do projektu ustawy o OZE. Jak poinformowała Małgorzata Turalska, resort zlecił zewnętrznej firmie przygotowanie propozycji, na podstawie których zaktualizuje poziomy wsparcia dla energii elektrycznej z OZE. ? Nie ulegną zmianie przedziały mocy w grupach objętych wsparciem i taryfami FiT. Dla grupy mikroinstalacji zostanie utrzymana maksymalna wielkość 40 kW. Dodatkowo w bieżącej wersji projektu ustawy o OZE definicja mikroinstalacji o mocy do 40 kW i małych instalacji o mocy od 40 kW do 200 kW zostanie rozszerzona poprzez dopisanie wymogu przyłączenia tego rodzaju źródeł do sieci o napięciu nieprzekraczającym 110 kV. Ważne przepisy (tzw. mały trójpak), umożliwiające mikroinstalacjom bezkosztowe przyłączenie do sieci, będą uchwalone już w czerwcu. Ministerstwo planuje jednak ograniczenie maksymalnej mocy w przypadku wsparcia świadectwami pochodzenia do 2 MW ? wyjaśniła Turalska.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez gospodarstwa domowe. Jak poinformowała Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW, celem programu ?Prosument?, który ma być zatwierdzony jeszcze w czerwcu, jest popularyzacja produkcji w mikroinstalacjach energii elektrycznej i cieplnej przez gospodarstwa domowe na własne potrzeby, z ewentualną możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci energetycznej, w zależności od ostatecznego kształtu ustawy o OZE.
Forum było również okazją do wskazania i nagrodzenia liderów rynku kolektorów słonecznych w Polsce w latach 2008-2012, a wśród nagrodzonych znalazły się firmy: Hewalex, Solver, Sunex, Watt oraz Viessmann. Jako najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa na rynku kolektorów słonecznych wyróżniono Caldoris oraz Ensol.
(as)