W katowickim spodku o energetyce słonecznej
Podczas po raz pierwszy organizowanych 13-15 maja Targów Ochrony Środowiska i Energii Odnawialnej w katowickim „Spodku” odbyło się pierwsze krajowe Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, w którym wzięło udział 80 osób. Było ono poświecone wyłącznie problematyce polskiego sektora energii słonecznej i stało się główną atrakcją Targów.
Organizatorem Forum był Instytut Energetyki Odnawialnej (EC BREC IEO) we współpracy z Expo Katowice. Patronat honorowy nad Forum sprawowali: Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, prof. Maciej Nowicki, minister środowiska oraz Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.
Sektor energetyki słonecznej jest jednym z najszybciej rozwijających się i mających bardzo duży potencjał rozwojowy. Wzrost ilości zainstalowanej powierzchni kolektorów słonecznych wiąże się też ze wzrostem ilości firm produkujących, sprzedających i montujących kolektory słoneczne, co zostało przedstawione w ekspertyzie wykonanej przez IEO w 2007 r. dla Ministerstwa Środowiska, pt. „Ocena stanu i perspektyw produkcji krajowej urządzeń dla energetyki odnawialnej”. Jest to sektor zdominowany przez MŚP oraz szereg powiązań kooperacyjnych. Forum adresowane było przede wszystkim do czołowych producentów kolektorów słonecznych, dystrybutorów, przedstawicieli handlowych oraz instalatorów systemów słonecznych.
Doktor Jacek Jaśkiewicz, wicedyrektor Departamentu Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju MŚ, omówił obecny stan negocjacji (pomiędzy UE a rządem RP) elementów pakietu „3 x 20%” i wyzwania dla Polski z tym związane, poczynając od realizacji celów odnośnie redukcji emisji CO2, a kończąc na energetyce odnawialnej (w kontekście realizacji zarówno celów klimatycznych na 2012 r., jak i na 2020 r.). Potwierdził on tezę, że wobec dynamicznych zmian na rynku energii, aktywnego podejścia rządów do ochrony klimatu oraz powszechnego nastawienia na innowacje przyszłość energetyki należy do OZE.
Aneta Więcka i Grzegorz Wiśniewski z IEO przedstawili statystyki dotyczące światowego i europejskiego rynku energetyki słonecznej oraz sporządzone na podstawie ankiet wysłanych do krajowych producentów i dystrybutorów najnowsze wyniki sprzedaży kolektorów słonecznych w poszczególnych segmentach rynku w 2007 r. Wyniki badań wskazują, że w 2007 r. na rynku krajowym sprzedano ogółem ponad 67 000 m2 kolektorów słonecznych (co oznacza, że roczne tempo wzrostu wyniosło ok. 30%), a (biorąc pod uwagę wyniki badań Instytutu z lat wcześniejszych) ogólna powierzchnia zainstalowanych w Polsce kolektorów słonecznych to ok. 235 000 m2.
Grzegorz Wiśniewski i Michał Kwasiborski (IEO) wygłosili referat na temat znaczenia projektu nowej dyrektywy ramowej UE o promocji energii ze źródeł odnawialnych (w pakiecie „3 x 20%”) dla sektora energetyki słonecznej.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja dr Stanisława Gołębiowskiego z Laboratorium Badań Kolektorów Słonecznych IPiEO na temat systemu certyfikacji kolektorów słonecznych w Polsce i w UE.
Ważnym tematem omawianym podczas Forum była również sprawa finansowania OZE, i to zarówno ze środków krajowych, jak i w ramach programów UE.
Prezes G. Wiśniewski, podsumowując Forum w imieniu organizatorów, wyraził zadowolenie oraz podkreślił potrzebę integracji i konsolidacji środowiska przemysłu energetyki słonecznej oraz jego aktywnego udziału w przygotowanym przez MG „Planie działań na rzecz energetyki odnawialnej”.
(uw)