W Kole o: odpadach
Na terenie miasta Koło już od kilku lat funkcjonuje system selektywnego zbierania odpadów komunalnych, oparty na podziale na pięć frakcji. Wprowadzone zmiany przynoszą efekty, co zostało dostrzeżone w ramach Konkursu Puchar Recyklingu.
Zmiany w prawie dotyczące wprowadzenia jednolitego systemu gospodarki odpadami w 2017 r. nie zaskoczyły mieszkańców Koła, gdyż już od 2013 r. odpady zbierane są tam z podziałem na papier i tekturę, tworzywa sztuczne, metal i opakowania wielomateriałowe, szkło oraz bioodpady. Oddzielnie przez mieszkańców zbierany jest także popiół.
Średnio w ciągu roku odbieranych jest około 1600 ton odpadów zebranych selektywnie, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje ponad 90 kg. Najwięcej wagowo, bo ponad 1000 ton rocznie, zbieranych jest bioodpadów. Wpływ na to ma również częstotliwość odbioru tych odpadów. Frakcja ta w sezonie letnim (od kwietnia do października) odbierana jest od mieszkańców domków jednorodzinnych dwa razy w miesiącu, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej raz w tygodniu.
Osiągnięcie wyników miasta Koła w zakresie selektywnej zbiórki nie byłoby możliwe, gdyby nie prowadzona regularnie kampania edukacyjno-informacyjna. Jest ona skierowana zarówno do najmłodszych, jak i do najstarszych mieszkańców miasta. W ramach działań edukacyjnych odbywają się konkursy dla szkół i spotkania z mieszkańcami, a we wrześniu w ramach corocznej akcji ?Sprzątania Świata? organizowany jest piknik ekologic...