W obliczu wyzwań
W Polsce ponad 40% zapotrzebowania na ciepło pokrywa ciepło systemowe. Pod tym względem jesteśmy trzecim krajem w Europie.
Większy udział mają jedynie Islandia (95%) oraz Łotwa (70%). Największymi odbiorcami ciepła systemowego w Polsce są spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz wielorodzinne budownictwo komunalne (łącznie ponad 60%). Sporą grupę odbiorców stanowią obiekty budżetowe oraz przemysł.
Zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie na rynku ciepła systemowego, można analizować z kilku poziomów. Po pierwsze, ciepłownictwo systemowe stało się ważnym elementem sektora elektroenergetycznego ? z uwagi na możliwość wygenerowania rozwoju kogeneracji, której potencjał szacowany jest 7-10 tys. MW po stronie energii elektrycznej, w zależności od technologii. Sektor ciepłowniczy jest sektorem rozdrobnionym, a rozwój kogeneracji jest możliwy zarówno w dużych jednostkach, jak i w tych mniejszych. Kolejny wymiar to technologia. Bazując na danych Urzędu Regulacji Energetyki, zawartych w opracowaniu ?Energetyka cieplna w liczbach?, w 2014 r. sprawność wytwarzania dla sektora ciepłownictwa systemowego (wliczając ciepłownie i elektrociepłownie) była na poziomie 86%, a sprawność przesyłu na poziomie 87%. Z roku na rok branża usprawnia swoje technologie, czyniąc olbrzymie inwestycje. W ostatnich kilku latach ponad trzykrotnie wzrosły nakłady inwestycyjne w obszarze wytwarzania, pomimo że średnia rentowność branż...