Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile przez cały okres istnienia (od 1991 r.) nie tylko dbają o zadowolenie swoich klientów, ale także o ciągły rozwój przez wdrażanie nowych, przyjaznych środowisku technologii.

Rozwijanie działalności wodociągowo-kanalizacyjnej, rozbudowa infrastruktury wod-kan, a także zmiana wizerunku obiektów oraz nowoczesne metody pracy zawsze wiążą się z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Pilskie wodociągi od dłuższego czasu aktywnie angażują się w działalność z zakresu edukacji ekologicznej lokalnego społeczeństwa. Spółka uczestniczy w różnego rodzaju inicjatywach ekologicznych organizowanych przez władze miasta dla mieszkańców Piły. Ponadto, mając świadomość, jak ważne jest krzewienie idei zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego, spółka organizuje samodzielnie różnego rodzaju akcje edukacyjne dotyczące wiedzy z zakresu ochrony zasobów wodnych oraz racjonalnego ich wykorzystywania. Działalność spółki na rzecz ochrony środowiska naturalnego można podzielić na dwie kategorie: działalność edukacyjną i działalność inwestycyjną.

Działalność edukacyjna

Wiedząc, jak ważna jest promocja i kształtowanie świadomości społecznej w zakresie trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego, w tym zasobów wodnych, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile biorą udział w wielu imprezach plenerowych, związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. Podczas takich spotkań pracownicy Spółki  przygotowują akcje edukacyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dotyczące trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska wodnego. Edukacja ekologiczna w formie zabaw ruchowych, plastycznych itp. jest zawsze dostosowana do wieku, liczebności i możliwości uczestników imprez. Dla dzieci MWiK organizuje różnorakie zabawy: od quizów pt. ?Czy potrafisz oszczędnie korzystać z wody??, ?Woda ? prawda czy fałsz?, poprzez łamigłówki literowe oraz mapy skojarzeń do konkursów rysunkowych i haseł związanych z wodą. Wszystkie konkursy, zagadki słowne i zabawy ruchowe (a w szczególności ulubiona zabawa naszych najmłodszych uczestników pt. ?Znajdź kropelki?) zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie u dzieci.

Swoje pięć minut na imprezach plenerowych mają również dorośli mieszkańcy Piły. Układanie fragmentu rurociągów na czas czy też zakręcanie zasuw o dużej średnicy w jak najkrótszym czasie stały się świetną rozrywką dla mieszkańców miasta zgromadzonych na imprezach plenerowych.

Konwencja prowadzonych przez Pilskie Wodociągi spotkań spotyka się zawsze z bardzo pozytywnym przy­jęciem, co jest  zachętą do kontynuowania wysiłków zmierzających do przybliżenia mieszkańcom Piły zagadnień związanych z ochroną zasobów wodnych, znaczeniem wody dla życia człowieka, a także problematyką uzdatniania wody i jej dystrybucji.

?Zostań przyjacielem wody?

Pilskie Wodociągi z wielkim zaangażowaniem podejmują działania mające na celu ochronę zasobów wodnych oraz środowiska naturalnego przez krzewienie postaw ekologicznych wśród najmłodszych mieszkańców Piły.

?Zostań przyjacielem wody? pod takim hasłem organizujemy szereg spotkań dla najmłodszych. Każde z dzieci składa przysięgę, a następnie otrzymuje kotylion, poświadczający, że stał się przyjacielem wody. Podczas uroczystego ślubowania dzieci obiecują, że będą mądrze używać wodę, że staną się jej strażnikami. Nadrzędnym celem tej akcji jest podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka, a także zachęcenie dzieci do picia wody, która jest niezbędnym elementem zrów­noważonej diety. Podczas prowadzonych zajęć (plastycznych, ruchowych, fotograficznych) pracownicy spółki starają się przekazać najmłodszym pociechom, jak bezcennym dobrem jest czysta woda, która daje siłę i warunkuje dobre zdrowie.

Spotkania pod nazwą ?Zostań przyjacielem wody? mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Staramy się przekazać najmłodszym, jak ważny jest zrównoważony rozwój oraz szacunek dla zasobów wodnych i otaczającego nas środowiska naturalnego. Szczególny nacisk kładziemy na uświadomienie dzieciom i młodzieży naszego miasta, że obowiązkiem każdego z nas jest oszczędne i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.

Kapilka ? maskotka Pilskich Wodociągów

W działania z zakresu edukacji ekologicznej najmłodszych odbiorców naszych usług wpisuje się również stworzenie na początku 2014 roku przez MWiK Piła firmowej maskotki. Jest nią zabawna, pluszowa, niebieska kropelka wody, która swym uśmiechem przyciąga dzieci. Zorganizowaliśmy konkurs wśród najmłodszych na wybór imienia dla naszej pupilki. Wśród wielu niesamowitych pomysłów znalazła się Kapilka i takim właśnie imieniem ochrzczona została pilska kropelka wody. Kapilka przekazuje najmłodszym odbiorcom naszych usług wiedzę o wodzie, jej składzie, walorach i właściwościach. To ona informuje, jak ważne jest zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych. Ponadto Kapilka w bardzo przyjazny i przystępny sposób przybliża dzieciom technologię i poszczególne procesy uzdatniania wody surowej.

Produkcja filmu animowanego

W 2014 roku Pilskie Wodociągi przystąpiły do produkcji filmu animowanego dla najmłodszych pt. ?Wędrówka kropli wody?. Główną bohaterką filmu stała się Kapilka, która przybliża dzieciom w zabawny sposób zagadnienia związane z wodą, a przede wszystkim w wielkim uproszczeniu omawia poszczególne etapy procesu uzdatniania wody surowej. Kapilka z przejęciem opowiada dzieciom o badaniach, mających na celu znalezienie odpowiedniego miejsca do wydobycia wody z głębi ziemi, o transporcie wody surowej, uzdatnianiu wody, badaniu jej jakości i w konsekwencji o transporcie wody uzdatnionej do naszych mieszkań. W produkcję filmu zaangażowane zostały także pilskie przedszkolaki, które odpowiadają na pytania dotyczące wody, a potem przyrządzają smakowity napój z pilskiej kranówki.

Bajkowe hydranty ?Pawełki?

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców Piły, postanowiły zakupić nietypowe, bajkowe hydranty ? ?Pawełki?. Hydranty mają około metra wysokości, szeroki uśmiech, czerwoną czapeczkę i spodnie oraz niebieską bluzeczkę. Te wesołe, kolorowe hydranty mają zwracać uwagę kierowców na miejsca w pobliżu jezdni, gdzie występuje duża koncentracja dzieci i młodzieży. ?Pawełki? pojawiły się więc przy kilku pilskich szkołach i przedszkolach. Zabawne hydranty od samego początku wzbudzają zainteresowanie i niewykluczone, że staną także przy innych pilskich placówkach, do których uczęszczają dzieci i młodzież.

Zwiedzanie obiektów MWiK

W ramach edukacji ekologicznej MWiK w Pile udostępnia do zwiedzania swoje obiekty. Największym zainteresowaniem cieszy się zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Wałeckiej w Pile, które jest połączone z projekcją filmu animowanego pt. ?Wędrówka kropli wody?.

?Dobra woda z pilskich kranów?

Odbiorców naszych usług przy każdej nadarzającej się okazji zachęcamy do picia pilskiej kranówki. Na stronie internetowej pilskich wodociągów można znaleźć nie tylko aktualne wyniki badań, obrazujące jakość i skład pilskiej wody, ale także przepis na dobrą, ekologiczną i zdrową ?pilską kranową?.

MWiK w Pile na stronie internetowej zaprasza mieszkańców do udziału w wielu konkursach rysunkowych czy też fotograficznych, których celem jest szerzenie wiedzy nt. znaczenia wody dla życia człowieka.

Ochrona środowiska naturalnego

Inwestycje prowadzone w MWiK w Pile zmierzają do poprawy jakości świadczonych usług oraz do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w poszanowaniu piękna otaczającej nas natury. Projektując i wykonując nowe instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, spółka ma trzy priorytetowe cele: zabezpieczenie teraźniejszych i przyszłych potrzeb w zakresie zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków; ochronę środowiska i minimalizację niekorzystnego wpływu prowadzonej przez siebie działalności na otoczenie.

Inwestycje na rzecz ochrony środowiska

Spółka MWiK Piła, stawiając sobie za cel dobro i bezpieczeństwo mieszkańców miasta, w 1998 r. podjęła pierwsze starania o pozyskanie środków na budowę nowego ujęcia wody surowej wraz ze stacją uzdatniania wody w Pile. Pilna potrzeba zrealizowania inwestycji wynikała z faktu, że eksploatowane dotychczas ujęcia wody okazały się niewystarczające dla dynamicznie rozwijającego się miasta. W tym czasie władze spółki czyniły starania o pozyskanie środków przedakcesyjnych z Unii Europejskiej na realizację zadania pt. ?Wodociąg dla miasta Piły z ujęcia wody w Dobrzycy wraz ze stacją uzdatniania wody?. W 2000 roku jako jedno z niewielu miast znaleźliśmy się w gronie pierwszych beneficjentów funduszu ISPA. Otrzymaliśmy z Unii Europejskiej 51% dofinansowania wartości całego projektu, co było dużym sukcesem.

Kontynuacją tego zadania był projekt ?Modernizacja systemu doprowadzania wody dla miasta Piły?, który obejmował budowę nowych sieci wodociągowych i wymianę starych rurociągów, mających niekorzystny wpływ na jakość dostarczanej mieszkańcom miasta wody. Z chwilą wybudowania nowej stacji zlikwidowano również 39 otworów studziennych, by nie zagrażały środowisku naturalnemu i aby mógł zostać przywrócony pierwotny stan w obrębie wód podziemnych na terenie Piły.

Od momentu oddania do eksploatacji stacji uzdatniania wody, w Pile zdecydowanie poprawiła się jakość wody. Woda z pilskich kranów jest bardziej wartościowa dla organizmu i, co najważniejsze, można ją pić prosto z kranu!

Problem ochrony środowiska naturalnego nigdy nie był spółce obojętny. Zgodnie z maksymą ?Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje? (R. Ingersoll), we wrześniu 2005 r. przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia mającego na celu ochronę wód rzeki Gwdy i jej ekosystemu. Rzeka Gwda jest odbiornikiem wód opadowych i roztopowych z terenu miasta. Ścieki te były wprowadzane do rzeki bezpośrednio wylotami kanalizacji deszczowej. W 2007 roku zakończono proces uzbrajania 16 wylotów w urządzenia podczyszczające, dzięki czemu wyeliminowano emisję szkodliwych substancji, do tej pory odprowadzanych z miejskich ulic i placów wprost do rzeki. Realizacja projektu wpłynęła na poprawę jakości zarządzania gospodarką ściekową w Pile i przyczyniła się do zabezpieczenia życia biologicznego ekosystemu rzeki Gwdy.

Jesteśmy firmą użyteczności publicznej, więc naszą codzienną pracę traktujemy jak służbę pełnioną na rzecz mieszkańców naszego miasta przez 24 godziny na dobę, aby świadczone przez nas usługi odpowiadały wciąż rosnącym wymaganiom klientów. Mamy świadomość, jak ważne jest poszanowanie środowiska naturalnego, dlatego też bardzo aktywnie włączamy się w działania edukacyjne z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Andy Warhol powiedział: ?Powiada się, że rzeczy zmieniają się z czasem. Prawda jest taka, że to my musimy je zmienić?. Przez ciągłe poszerzanie zakresu naszej działalności inwestycyjnej oraz edukacyjnej na rzecz ochrony środowiska naturalnego bierzemy czynny udział w kreowaniu nowej rzeczywistości w naszym dynamicznie rozwijającym się mieście ? Pile.

Anna Gapińska, Izabela Manszewska, MWiK w Pile