W stronę natury
Zgodnie z obowiązującym paradygmatem w rozwoju miast nie powinno się przykładać ręki do dalszego betonowania, albowiem to właśnie zieleńce i miejskie ogrody mają za zadanie jak najbardziej zminimalizować negatywne aspekty urbanizacji. Jakie są zatem rozwiązania dla tego typu nawierzchni, które można zastosować w zielonej architekturze?
Chyba każdy czytelnik zna stosunkowo świeży neologizm, którym jest „betonoza”. Mówi się wręcz o epidemii tego zjawiska, interpretowanego jako poważna choroba trawiąca środowisko przyrodnicze miast każdej wielkości. Beton wciąż jednak jest budulcem niezwykle przydatnym, uważanym nawet za czterokrotnie bardziej trwały od asfaltu.
Wady i zalety
Beton to bardzo popularny materiał stosowany podczas tworzenia parkowych alejek. Trudno się temu dziwić – jest prosty w instalacji i wytrzymały (z wyjątkiem uszkodzeń mrozowych i wynikających z błędów podczas kształtowania, np. w wyniku niezważania na sąsiadujące, płytko korzeniące się drzewa). Dużą zaletą betonu jest także jego gładkość – brak wybojów zmniejsza ryzyko potknięcia się przez przechadzających się spacerowiczów.
Jednak jak wszyscy wiemy, beton ma także poważne mankamenty. Chociaż doskonale wiąże metale ciężkie zawarte w budujących go odpadach poprzemysłowych (np. z popiołów...