W stronę samowystarczalności energetycznej miast
20 czerwca br. Unia Metropolii Polskich gościła uczestników konferencji „Wytwarzanie i zakupy energii w miastach”. W poniższym artykule streszczone zostaną sformułowane w jej ramach wnioski.
Jednym z najważniejszych postulatów jest dokładne zaplanowanie procesu dążenia do samowystarczalności energtycznej w dokumentach strategicznych na poziomie zarówno ogólnokrajowym, jak i regionalnym czy lokalnym.
Aktualizacja
Złożony proces, jakim jest transformacja energetyczna, wymaga dobrze opracowanej i spójnej strategii, która następnie posłuży jako podstawa działań i inwestycji aktorów publicznych i prywatnych inwestorów. Niestety, obecnie brakuje jasno wytyczonych kierunków i podejmowania kluczowych decyzji. UMP oczekuje przedstawienia aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku (PEP 40), w której zostanie jasno wyeksponowane dążenie samorządów do samowystarczalności energetycznej.
Zaktualizowana i dobrze opracowana Polityka Energetyczna Państwa – wraz z dokumentami planistycznymi i strategicznymi gminy – powinna posłużyć jako podstawa działań inwestycyjnych, ale także jako podstawa realizacji polityki zakupowej gminy w obszarze energii elektrycznej. Już dziś gminy opracowują szereg studiów, m.in. Strategię Rozwoju Gminy czy dokument SECAP (Koncepcja planu działań na rzecz zr&o...