Były statuetki, laudacje i uściski dłoni oficjeli, była podniosła atmosfera i gratulacje. Jednym słowem – Gala. I to nie byle jaka, bo zorganizowana na cześć tych, którzy od lat pracują na niwie szeroko pojętej ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. W świetle reflektorów można było podziękować ludziom, którzy w tej pracy osiągają pożądane efekty.

Gala jest uroczystym zwieńczeniem pierwszego dnia Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego. 22 listopada w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego zebrali się przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, branży komunalnej i instytucji związanych z ochroną środowiska. Powitała ich Magdalena Dutka, prezes spółki Abrys, redaktor naczelna „Przeglądu Komunalnego”. Przy tej okazji zaprezentowała ona nowe, odświeżone logo firmy.
Zaproszeni na scenę laureaci swoją postawą świadczą, że można działać na korzyść przyrody, a przynajmniej tak, by jej nie szkodzić. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem podziękowano za wkład, jaki wnoszą oni dla środowiska, podkreślając jednocześnie, iż wszystkie nagrody są jedynie symboliczne. Tak naprawdę mają uhonorować pracę na rzecz środowiska wielu ludzi, w tym dniu niewymienionych, którzy bez fanfar i nagród skrupulatnie wypełniają powierzone im obowiązki, często robiąc nawet wiele więcej.
Wręczanie nagród i wyróżnień rozpoczęto od ogłoszenia laureatów Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. W tym roku po raz 11. te prestiżowe nagrody znalazły swoich adresatów. Zanim jednak zebrani goście poznali zwycięzców, na scenie pojawili się przedstawiciele przedsiębiorstw nominowanych do tytułu „Tygrysa Recyklingu”. Warto nadmienić, że jest to najcenniejsza nagroda w Konkursie o Puchar Recyklingu, bowiem otrzymuje ją jednostka, która przez trzy lata z rzędu była nominowana do tego tytułu. W tym roku ogłoszono sześć nominacji – otrzymali je Miejski Zakład Komunalny z Leżajska, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Koszalina, Spółka „Beskid” z Żywca, Spółka Komunalna „Wschowa” ze Wschowy, Usługi Komunalne „Wodnik” z Trzebnicy oraz Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic. Tytuły „Tygrysa Recyklingu” przypadły w udziale MZK z Leżajska oraz spółce „Wodnik”. Statuetki z rąk Magdaleny Dutki oraz symboliczne czeki na kwotę 20 tys. zł, wręczane przez Janusza Topolskiego, dyrektora Biura Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odebrali prezesi nagrodzonych spółek – Stanisław Żołyniak i Maria Spalińska (fot. 1 – od lewej: M. Spalińska, Witold Szczudłowski, ZGK z Mysłakowic, S. Żołyniak, Halina Drgas, SK „Wschowa”, Tomasz Uciński, PGK z Koszalina oraz Jerzy Starypan, Spółka Beskid).
Nadeszła pora na wręczenie trzech Pucharów Recyklingu. Pierwszy z nich, ufundowany przez Ministerstwo Infrastruktury, przekazała zwycięzcy – Związkowi Komunalnemu Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” – Iwona Konik z Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa tego resortu. Nagrodę odebrał Daniel Tylak, przewodniczący Związku (fot. 2 – od lewej: I. Konik, J. Topolski i D. Tylak).
Uznanie Kapituły Konkursu znalazła 16-letnia działalność Spółki „Beskid” w obszarze gospodarki odpadami i edukacji ekologicznej. Jego namacalnym przejawem był kolejny Puchar Recyklingu, sponsorowany przez Związek Miast Polskich. Na scenie pojawił się Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, który wręczył nagrodę Jerzemu Starypanowi, prezesowi Spółki „Beskid” (fot. 3 – od lewej: J. Topolski, L. Kurek i J. Starypan).
Ostatni z Pucharów trafił do Gospodarki Komunalnej w Błażowej. Spółkę doceniono za innowacyjne i kompleksowe prowadzenie gospodarki odpadami. Fundatorem tego prestiżowego wyróżnienia była Polska Izba Ekologii. Jej prezes – Grzegorz Pasieka – przekazał Puchar Franciszkowi Płazie, szefowi spółki (fot. 4 – od lewej: J. Topolski, G. Pasieka i F. Płaza).
Przy tej okazji należy wspomnieć, że oprócz Pucharów Recyklingu laureaci otrzymali po 10 tys. zł od NFOŚiGW.
Przyszedł wreszcie czas na ogłoszenie nominacji i wręczenie tytułu Dyrektora Roku Zakładu Oczyszczania Miasta. W świetle reflektorów na scenie pojawiali się kolejni nominowani: Tadeusz Bęben, prezes Sita Radom, Marek Mrówczyński, prezes Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej „Master” w Tychach, Krzysztof Spychaj, przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp. (w zastępstwie Marka Wróblewskiego, dyrektora ZUO), Jan Szyma, prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego z Sobuczyny oraz Józef Wasinkiewicz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Spośród nich Kapituła Konkursu uhonorowała tytułem Dyrektora Roku Marka Wróblewskiego. W jego imieniu nagrodę odebrał K. Spychaj. Dyplom, statuetkę i gratulacje otrzymał on od ministra Bernarda Błaszczyka, Magdaleny Dutki i Wojciecha Janki, prezesa Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast (fot. 5 – od lewej: K. Spychaj, T. Bęben, M. Mrówczyński, M. Dutka, J. Szyma, J. Wasinkiewicz, B. Błaszczyk i W. Janka).
Mając na względzie konieczność prowadzenia działań związanych z „zieloną energią”, redakcja „Czystej Energii” ustanowiła w 2004 r. tytuł „Promotora Energetyki Odnawialnej”. Od tego roku przyznawany jest on osobom, które propagują postawy mające wpływ na rozwój tego obszaru w skali ogólnokrajowej. W tym roku wyróżnieniem tym mógł cieszyć się prof. dr hab. inż. Andrzej Chochowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który od blisko 30 lat zajmuje się tematyką OZE. Laureat odebrał nagrodę z rąk Urszuli Wojciechowskiej, redaktor naczelnej „Czystej Energii”, oraz Arkadiusza Błochowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego (fot. 6 – od lewej: A. Błochowiak, A. Chochowski, U. Wojciechowska, B. Błaszczyk i M. Dutka).
Jak ważne są indywidualne działania dla dobra środowiska, nikogo nie trzeba przekonywać. To właśnie dla tych osób, którym nieobca jest tego typu postawa, ustanowiono Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki. Wieloletnie starania na tym polu nie zawsze będą dostrzeżone, jednak niezmiernie miło móc poznać tych, którzy ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi poświęcili dużą część swojego życia. W tym roku do grona znamienitych laureatów z poprzednich lat (m.in. prof. Maciej Nowicki, dr Andrzej Kassenberg, dr Anna Kalinowska) dołączył Radosław Gawlik, współzałożyciel partii Zieloni 2004, przewodniczący Stowarzyszenia Ekologicznego „Eko-Unia” (fot. 7 – od lewej: B. Błaszczyk, M. Dutka, M. Nowicki i R. Gawlik). Otrzymał on tę Nagrodę w kategorii osób aktywnie działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. W drugiej kategorii – dla dziennikarza lub redakcji promującej postawy ekologiczne – po laur zwycięstwa sięgnęła Ewa Podolska z Radia TOK FM, która od 10 lat prowadzi audycje o szeroko rozumianej tematyce ekologicznej (fot. 8 – od lewej: B. Błaszczyk, M. Dutka, E. Podolska i M. Nowicki).
Dyplomy potwierdzające to prestiżowe wyróżnienie przekazali zwycięzcom minister Błaszczyk, prof. Maciej Nowicki, pierwszy laureat tej Nagrody, oraz Magdalena Dutka.
Wręczenie Nagród Pracy Organicznej było ostatnim oficjalnym elementem Gali. Po tej części zebrani na sali goście mogli wysłuchać piosenek śpiewanych przez Krzysztofa Kiliańskiego, przy akompaniamencie zespołu Hot Swing (fot. 9). Następnie organizatorzy zaprosili zebranych na poczęstunek, który odbył się przy dźwiękach muzyki klasycznej, granej przez kwartet smyczkowy.
To był rok dobrych i ciekawych inwestycji proekologicznych. I choć jeszcze się nie skończył, listopadowy Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, wraz z uroczystą Galą, stanowią niejako podsumowanie tego, co się w obszarze ochrony środowiska i gospodarki komunalnej wydarzyło. Przed branżą kolejny trudny i pracowity rok. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym samym, a może jeszcze szerszym gronie osób, którym leży na sercu ochrona środowiska, spotkamy się za rok.
 
Katarzyna Terek