Zbigniew Ładygin, Józef Chowaniec

Tatry Polskie zajmują powierzchnię około 175 km2 i w całości znajdują się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obszar ten, prezentujący niezwykle wartościowe i unikatowe walory przyrodnicze, wchodzący w skład globalnej sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO-MAB, należy bez wątpienia do najliczniej odwiedzanych nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie.


Statystyki wskazują, że polskie Tatry odwiedza rocznie około 3 mln turystów, a przez drogę wiodącą do ruchliwego przejścia granicznego na Łysej Polanie przemieszcza się dodatkowo od 1,5 do 2 mln osób rocznie. Tak duży ruch turystyczny pozostawia na terenie Tatr trwałe ślady. Jednym z jego efektów są różnego rodzaju zanieczyszczenia, powodujące skażenie biologiczne.

Systematyczne sprzątanie

Od wielu lat Tatrzański Park Narodowy stara się przeciwdziałać skutkom wzmożonego ruchu turystycznego. Trzeba stwierdzić, że zdecydowana większość turystów zabiera śmieci ze sobą i wyrzuca je poza terenem parku, a zjawisko rzucania papierów, butelek i opakowań wprost w krzaki staje się zjawiskiem coraz rzadszym. Tym niemniej, w pobliżu szlaków zanieczyszczeń zbiera się sporo [Fot.: Ustawienie pierwszych kabin na Hali Pisanej w Dolinie Kościeliskiej. Lipiec 1996].
Tatrzańskie szlaki sprząta...