„Rewitalizacja, ochrona bioróżnorodności i wykorzystanie walorów starorzeczy Wisły, zatrzymanie degradacji doliny górnej Wisły jako korytarza ekologicznego” – to nazwa projektu realizowanego przez Towarzystwo na rzecz Ziemi. Dotyczy on ochrony i promocji walorów Wisły w Małopolsce i ma się zakończyć w 2015 r.

11 września br. w Oświęcimiu odbyła się konferencja inaugurująca tę inicjatywę. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. przyrodnicy, ekolodzy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, realizujących projekty związane z Wisłą. Nad całością spotkania czuwał Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa. Podczas konferencji można było zapoznać się z wynikami waloryzacji przyrodniczej starorzeczy doliny Wisły, w oparciu o które powstawał projekt (dr Joanna Zalewska-Gałosz z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego), oraz z rolą starorzeczy w funkcjonowaniu doliny wielkiej rzeki (dr Marek Jelonek z RZGW w Krakowie). Z kolei o działaniach Fundacji „Ja Wisła”, broniącej unikatowych wartości przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego największej polskiej rzeki, mówił Przemysław Pasek, prezes Fundacji. Natomiast Bogusław Antos, wójt Brzeźnicy, na przykładzie własnej gminy opowiadał o „dobrej praktyce” wykorzystania wiślanych tradycji.
Za sprawą tych interesujących wystąpień uczestnicy spotkania mogli poznać różne oblicza Wisły i możliwości wykorzystania jej potencjału. Wszystkich zaproszonych gości połączyła jednak jedna idea: Wisły jako wielkiego dobra przyrodniczego naszego kraju, będącego zarazem częścią jego dziedzictwa kulturowego. Wisły zasługującej na miano „królowej polskich rzek”.
(jt)
Tytuł od redakcji