Jednym z głównych celów działalności regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ) jest dbałość o utrzymanie równowagi pomiędzy gospodarczym rozwojem województwa a ochroną terenów cennych przyrodniczo. NIK postanowił sprawdzić, jak RDOŚ-e radzą sobie z tym zadaniem. Okazało się, że choć w toku kontroli wykryto pewne nieprawidłowości, to jednak ogólna ocena jest pozytywna.

Inspektorzy przyjrzeli się działaniom tylko czterech Regionalnych Dyrekcji: w Białymstoku, Katowicach, Łodzi i Poznaniu. Szczególny nacisk położyli na zbadanie realizacji przez nie zadań w zakresie ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000. Kontrolą objęto lata 2009-2012 (pierwszy kwartał).

Do niewątpliwych pozytywów Izba zaliczyła schemat organizacyjny funkcjonujący w badanych jednostkach oraz wywiązywanie się przez nie z obowiązków związanych z ochroną i zarządzaniem formami ochrony przyrody. Szczególnie podkreśliła podejmowanie właściwych działań w celu zapobiegania szkodom w środowisku, a także natychmiastowe reagowanie na skargi dotyczące zaburzania równowagi przyrodniczej na terenach chronionych. Dodatkowo RDOŚ w Poznaniu został wyróżniony za dobrą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami ekologicznymi.

Ponadto w Dyrekcjach w Białymstoku i Łodzi prawidłowo zorganizowano system kontroli zarządczej, określając zasady jej funkcjonowania. Niestety, okazało się, że same procedury nie wystarczą. Białostocki RDOŚ podał, że kont...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?