W trosce o wspólną przestrzeń, cz. 2
Przyroda wpływa korzystnie na wszystkich ludzi, poprawiając ich ogólne samopoczucie. Z tego też względu w przestrzeni publicznej powinno się znajdować jak najwięcej zieleni, stanowiącej czyste źródło radości i energii.
Pozytywny wpływ roślinności na człowieka został udowodniony naukowo. Jedną z osób które przeprowadzały takie badania, był architekt i psycholog środowiskowy – Roger Ulrich. Z jego analiz wynikało, że zieleń obniża poziom stresu i przyspiesza regenerację organizmu. Z zalet roślinności można korzystać w sposób bierny – odpoczywając wśród zieleni lub w sposób czynny – angażując się w prace ogrodnicze.
Dobre lekarstwo
Przyroda jest pomocna przy wielu terapiach. Wśród nich wyróżnić można balneologię – leczenie wodami podziemnymi i borowinami, aromaterapię – pobudzanie zmysłów olejkami eterycznymi, silwoterapię – przytulanie się do drzew, terenoterapię – aktywność w terenie czy mniej znaną hortiterapię – leczenie poprzez pracę w ogrodzie.
Dużą popularnością cieszy się organizowany od sześciu lat Dolnośląski Festiwal Terenoterapii. Turniej odbywający się w Jedlinie-Zdrój obejmuje trzy konkurencje: bieg terenowy, wyścig rowerów górskich oraz grę indywidualną w bule. Oprócz promowania aktywnej formy wypoczynku festiwal ...