Wałbrzych, dekarbonizacja a walory przyrodnicze
Tereny zieleni w procesie rewitalizacji wykorzystywane są nie tylko jako przestrzeń przeznaczona do rekreacji i odpoczynku – pełnią też ważne funkcje centrotwórcze. W poprzemysłowym Wałbrzychu zieleń ma dodatkową symbolikę – zasoby przyrodnicze odradzają się po trwającej nieprzerwanie od XVI aż do końca XX w. eksploatacji węgla. W 2020 r. władze miasta zadeklarowały całkowitą dekarbonizację Wałbrzycha.
Miasto przestało być kojarzone z „czarnym złotem”, a przyszłość Wałbrzycha opiera się na jego walorach przyrodniczych. Dlatego również w procesie rewitalizacji wiele z działań koncentruje się na wspólnym tworzeniu przyjaznej przestrzeni, a większość oddolnych inicjatyw mieszkańców odbywa się właśnie w miejskich parkach.
Rola zieleni w procesie rewitalizacji poprzemysłowego Wałbrzycha
Konieczność podejmowania przez Miasto Wałbrzych działań rewitalizacyjnych jest skutkiem rewolucji przemysłowej, która doprowadziła m.in. do przekształceń krajobrazu i zanieczyszczenia środowiska. Konsekwencje procesów transformacji gospodarczej lat 90. XX w. – upadku monokultury przemysłowej – to znaczny zasób pogórniczych terenów zdegradowanych. W skali całego miasta to 680 ha, co stanowi 8% powierzchni Wałbrzycha (8468 ha). Część z nich p...