Susza w miastach związana jest nie tylko ze zmianami klimatycznymi i małą ilością opadów, ale także ze złym gospodarowaniem wodą deszczową oraz nieodpowiednim nawadnianiem. Tematy te zostały poruszone przez prelegentów oraz uczestników debaty „Zieleń w mieście – walka z suszą”, która odbyła się 10 września br. na terenie poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
W wystąpieniu wprowadzającym prof. dr hab. Tadeusz Baranowski zwracał szczególną uwagę na problem posuchy wśród drzew przyulicznych. Wspomniał o prowadzonych w ostatnim czasie badaniach stanu wody z uwzględnieniem kasztanowca białego (patrz str. 46). Drzewo, które ma ograniczony dostęp do wody, jest osłabione oraz narażone na działanie szkodników ze względu na znacznie mniej efektywną reakcję obronną. Nie trudno wywnioskować, że do poprawy warunków rozwoju roślin wymagane jest systematyczne podlewanie. Pojawiają się jednak pytania: skąd brać wodę do tego celu i w jaki sposób proces ten powinien przebiegać?
Częściowo odpowiedziała na nie dr inż. Ewa Walter, której wystąpienie dotyczyło proekologicznych sposobów gospodarowania wodą opadową. Tego typu zarządzanie zakłada stosowanie m.in. zbiorników otwartych, które wpisują się w krajobraz miejski. Referentka zaznaczała, że w gospodarce wodą opadową istotne jest wprowadzenie kompleksowych strategii z uwzględnieniem polityki zr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?