Edukacja ogrodnika
Russel Page
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autor dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami na temat takich aspektów projektowania jak styl czy kompozycja. Kolejne rozdziały poświęca odkrywaniu charakteru miejsc, sadzeniu drzew, krzewów oraz roślin zielnych, a także rozważaniom na temat wody w ogrodzie. Druga część książki stanowi podróż po różnego rodzaju ogrodach. Zawiera ona przemyślenia na temat ogrodów miejskich, wspomnienia z podróży do Szwajcarii, Włoch oraz Francji. Autor zdradza też tajemnice projektowania ogrodów tak, aby cieszyły oczy publiczności. Natomiast na koniec opisuje ogród swoich marzeń.
 
Polskie nekropolie narodowe
Marek Borucki
Wydawnictwo MUZA
W książce opisano tytułowe miejsca znajdujące się w obecnych granicach Polski, z dwoma wyjątkami – Cmentarzem Łyczakowskim we Lwowie oraz wileńska Rossą, które aż do drugiej wojny światowej leżały w granicach państwa polskiego. Samo pojęcie „nekropolie narodowe” weszło do polskiego słownictwa znacznie później niż owe miejsca powstały, a wyrosło na gruncie patriotycznych dążeń narodu żyjącego pod zaborami. Publikacja stanowi bogato ilustrowaną przewodnik po 12 miejscach, gdzie spoczywają szczątki osobistości, które zasłużone dla Polski. Podobnie jak przed laty, również obecnie miejsca te odgrywają znaczącą rolę edukacyjną.
 
Przestrzeń rekreacji dziecka w mieście
Anna Pawlikowska-Piechotka
Wydawnictwo Novae Res
W publikacji przedstawiono historię urządzania przestrzeni dla dzieci w Europie i Polsce z podziałem na trzy okresy – lata 1889-1945, 1945-1990 oraz czasy współczesne. W publikacji ukazano bogatą, polską tradycję w tej dziedzinie. Ponadto zaprezentowano aktualne tendencje w planowaniu placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich. Szczególną uwagę autorka zwróciła na aspekt bezpieczeństwa oraz właściwego przygotowania terenu i urządzeń dla dzieci niepełnosprawnych oraz osiągnięć w tym zakresie. Książka powstała w wyniku wieloletnich badań terenowych prowadzonych przez autorkę.