Warto przeczytać
„Lasy, parki i ogrody. Miejsca przyjazne ludziom i środowisku”
Studia i materiały CEPL, zeszyt 29
pod red. Dariusza Anderwalda
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Popularnonaukowy zeszyt zawiera zbiór artykułów zgłębiających tematykę miejsc przyjaznych ludziom i środowisku. Mowa tutaj o lasach, parkach i ogrodach, które stały się bardzo ważnymi przestrzeniami w życiu ludzi. Znaleźć tu można charakterystykę lasów świata i Polski oraz szereg informacji na temat drzew pomników przyrody. Autorzy próbują określić rolę przyrody w kulturze, w tym chęci człowieka do porządkowania świata lub eksponowania jego różnorodności. W publikacji odnaleźć można także kwestie dotyczące społecznych uwarunkowań rozwoju rekreacji w lasach miejskich, jak również wybranych problemów turystyczno-rekreacyjnego zagospodarowania takich terenów.
„Prawna ochrona przyrody w lokalnym planowaniu przestrzennym”
Anna Fogel
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa
Publikacja będzie przydatna teoretykom i praktykom zajmującym się tematyką ochrony przyrody. Skorzystać z niej mogą zarówno pracownicy administracji, urbaniści, jak i kadra organizacji pozarządowych. Autorka książki zwraca uwagę na aksjologiczne i normatywne miejsce ochrony przyrody w lokalnym planowaniu przestrzennym. Przyjmuje przy tym założenie, że rozstrzygnięcia związane z tą problematyką są przykładem szczególnej relacji różnych interesów – prywatnych i publicznych. Dlatego też nietrudno o międzypodmiotowe konflikty, o których można w tej książce wiele przeczytać.
„Podstawy biologii roślin”
Jan Kopcewicz
Wydawnictwo Naukowe PWN
Jakie cechy odróżniają rośliny od innych organizmów? Na to złożone pytanie Jan Kopcewicz próbuje odpowiedzieć w książce. Publikacja dotyczy budowy, funkcjonowania, rozwoju i morfogenezy, wpływu środowiska oraz roli roślin w gospodarce człowieka. W założeniu autora podręcznik ma stać się kompendium wiedzy o botanice. Książka jest przede wszystkim adresowana do studentów studiów licencjackich biologii, rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa, biotechnologii, ochrony środowiska oraz farmacji. Powinna zainteresować również wykładowców oraz osoby, które chcą zaktualizować swoją wiedzę.
„Rośliny kserotermiczne”
Anna Cwener, Barbara Sudnik-Wójcikowska
Multico Oficyna Wydawnicza
Kserotermy to rośliny przystosowane do życia w warunkach suchych czy wręcz pustynnych, które można spotkać w klimacie umiarkowanym bądź na terenie nasłonecznionym, posiadającym podłoże przepuszczalne. Autorki przedstawiły w książce 250 gatunków roślin ogólnostepowych, stepu ostnicowego, kwietnego, muraw naskalnych, okrajków oraz ciepłolubnych synantropów. Opisy uwzględniają szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunków w Polsce, ich siedlisku i statusie oraz ciekawostki. W części poprzedzającej atlas roślin zawarto szereg informacji na temat flory stepowej w Europie i Polsce, historii muraw kserotermicznych, ich zróżnicowania, ochrony oraz kryteriów podziału gatunków.