Warto przeczytać
?Ekologiczny ogród?,
Jerzy Woźniak,
Wydawnictwo Buchmann
Dziś słowo ?ekologia? w powszechnym rozumieniu zmieniło swe znaczenie. Celem autora książki jest przywrócenie mu właściwego sensu. Pierwotnie termin ten dotyczył szeroko pojętej przyrody, postrzeganej jako system skomplikowanych zależności, występujących między poszczególnymi gatunkami roślin i zwierząt, a ich naturalnym środowiskiem. W publikacji poruszono więc nie tylko zagadnienia związane z estetyką i funkcjonalnością ogrodu, ale zwrócono także uwagę na jego aspekt środowiskowy. Według autora książki, warto poszukiwać złotego środka, który usatysfakcjonowałby właścicieli ogrodów oraz uwzględniałby potrzeby fauny i flory. Ogród prowadzony w sposób ekologiczny pięknie się rozrośnie, a szkodniki i choroby będą w nim rzadkimi i niezbyt groźnymi przeciwnościami.
?Kaskady i sadzawki w ogrodzie?,
Peter Hagen,
Wydawnictwo RM
Autor książki podpowiada, w jaki sposób wytyczyć strumienie, stworzyć kaskady, dobrać roślinność i elementy małej architektury do nowych lub już istniejących zbiorników wodnych. W publikacji znajduje się wiele przydatnych informacji, dotyczących m.in. przebudowy stawu, podłączeń wodospadu, instalacji wodotrysków, uzupełniania cieku figurami ogrodowymi, kamieniami i kładkami, jak również zastosowania w otoczeniu stawu efektownego oświetlenia, naturalnych dekoracji i roślin. Spora część książki została poświęcona technicznym kwestiom w zakresie pomp i filtrów oraz często spotykanym problemom. Autor podpowiada czytelnikom, jak poradzić sobie z widocznymi brzegami folii, zarastaniem i zamulaniem zbiornika czy też z uciążliwymi ubytkami wody.
?Katalog ozdobnych roślin ogrodowych?,
praca zbiorowa,
MULTICO Oficyna Wydawnicza
Autorami katalogu o roślinach są członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. Bogato ilustrowana publikacja powstała z myślą o wszystkich miłośnikach przyrody, którzy poszukują nie tylko rzetelnej informacji o roślinach, ale także sprawdzonych rozwiązań. Opisane rośliny dobrano na podstawie wieloletnich doświadczeń i obserwacji na terenach zieleni. Szczególną uwagę poświęcono atrakcyjnemu wyglądowi roślin, ich wymaganiom oraz dostępności na rodzimym rynku ogrodniczym i szkółkarskim. Wybrane odmiany i gatunki zebrano w kilku rozdziałach: ?Drzewa i krzewy iglaste?, ?Drzewa liściaste?, ?Krzewy liściaste?, ?Róże?, ?Rośliny wrzosowate?, ?Pnącza?, ?Byliny? i ?Rośliny sezonowe?. Na końcu książki umieszczono indeksy nazw łacińskich i polskich, przydatny podczas wyszukiwania konkretnej rośliny.
?Sto lat planowania przestrzeni polskich miast (1910-2010)?,
Maciej Nowakowski, Barbara Bańkowska,
Oficyna Naukowa
Książka wydaje się próbą odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób przebiegał w Polsce proces urbanizacji? We wstępie autor zaznaczył, że publikację oparto na 355 pozycjach bibliograficznych. Stworzono więc kompendium wiedzy na temat planowania przestrzennego rozwoju polskich miast, i to w różnych warunkach politycznych społecznych oraz gospodarczych. Rozwój ten został zilustrowany różnymi przykładami (również spoza Polski), a ich dobór często był zależny od dostępności właściwych materiałów, a także praktyki planistycznej autorów niniejszej pozycji książkowej. Publikacja ma charakter kronikarski, źródłowy i z powodzeniem może być użytkowana przez studentów, zwłaszcza na kierunkach: architektura i urbanistyka oraz gospodarka przestrzenna.