Energetyka prosumencka. Próba konsolidacji w aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i technicznym

Praca zbiorowa pod redakcją: Jana Popczyka, Roberta Kucęby, Krzysztofa Dębowskiego i Waldemara Jędrzejczyka

Monografia składa się z trzech części. Pierwsza porusza problem społecznego postrzegania prosumentów, a w szczególności omawia rozwój prosumpcji na współczesnym rynku, zasady zrównoważonego rozwoju i rozwój energetyki prosumenckiej. W jednym z artykułów opisano perspektywy rozwoju, aspekty prawne sieciowe i techniczne. Uwagę zwrócono na instalacje prosumenckie z perspektywy rachunku ekonomicznego, a także przeanalizowano wpływ zmian ustawy o OZE na rozwój rynku instalacji fotowoltaicznych.

Zagadnienia dotyczące taryfy dynamicznej jako naturalnego następstwa taryf typu G w rozliczeniach za energię elektryczną zawarto w rozdziale drugim. Ponadto analizie poddano bilans energetyczny systemów PV podłączonych do sieci z krótkookresowym buforem energii. Omówiono też koncepcję interfejsu energoelektronicznego dla mikroinstalacji prosumenckiej.

Trzecia część poświęcona jest energetyce prosumenckiej jako szansie dla zrównoważonego rozwoju Polski, roli społecznej odpowiedzialności biznesu w małych i średnich przedsiębiorstwach branży energetycznej, a także prosumpcji w rozwoju platform e-commerce. Wskazano również modele biznesu w obszarze zastosowań nowych technologii ? panele PV i samochody elektryczne na polskim rynku energ...