Jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz podmioty od nich zależne w przypadku finansowania inwestycji leasingiem muszą wybrać finansującego w drodze przetargu. I tu pojawiają się dwa istotne zagadnienia: jakie warunki musi spełniać oferta (a później umowa) leasingu oraz ile ogłosić przetargów: jeden czy dwa?

W pierwszej kolejności warto zająć się ustaleniem istotnych parametrów umowy leasingu i ich wpływu na końcową cenę oferty, a następnie sposobem ogłaszania przetargu na leasing.
 
Warunki oferty
Określenie warunków oferty jest bardzo istotnym zadaniem. Po pierwsze, do JST trafią oferty, które będą spełniać wyznaczone wymogi, a po drugie – oferty te będą porównywalne. Jakie parametry są ważne dla wyboru najkorzystniejszej oferty? W większości przypadków takim kryterium jest cena, a więc suma wszystkich opłat leasingowych. Ramy objętościowe tego artykułu nie pozwalają nawet na krótką refleksję, czy jest to najlepszy parametr wyboru, ale z uwagi na to, że jest on najpopularniejszy, warto zastanowić się, co na niego wpływa i jak opisać warunki specyfikacji, aby oferty były porównywalne. Najistotniejsze jest, oczywiście, określenie definicji ceny.
A zatem cena to określenie, jakie płatności bierzemy pod uwagę, licząc sumę opłat. Po pierwsze, musimy dokładnie wskazać udział własny (opłata wstępna, pierwsza rata). Możemy okre...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?