W ramach wielu zagadnień dotyczących prawidłowego układania rur z tworzyw pokutują błędne przekonania, a czasem wiedza ludzi z branży wodno-kanalizacyjnej okazuje się niewystarczająca. Z reguły dotyczy to nowych rozwiązań technicznych lub kwestii, odnośnie których brakuje szczegółowych wytycznych w dostępnej literaturze technicznej, publikacjach czy w normach.
Niewątpliwie do takich zagadnień należy np. zmiana barwy rur, stosowanie rur o zwiększonej odporności czy też układanie ich na małych głębokościach lub przy wysokim poziomie wód gruntowych. Ważne jest, aby wyeliminować błędy popełniane na etapie wyboru rodzaju rury, jej przyjęcia na plac budowy i układania w nietypowych warunkach.
Przyjęcie rur na plac budowy
Etapem wstępnym w procesie wykonawstwa jest przyjęcie rur na plac budowy. Z reguły rury są dostarczane bezpośrednio na plac robót przez producenta lub dystrybutora i to na nich spoczywa odpowiedzialność za prawidłowy transport. Przy odbiorze rur należy sprawdzić, czy nie posiadają one widocznych uszkodzeń w postaci głębokich rys i otarć. Od momentu potwierdzonego pisemnie odbioru rur od przewoźnika odpowiedzialność za mechaniczne uszkodzenia rur spada na wykonawcę. Dlatego transportując rury do miejsca ich wbudowania, wykonawca powinien przestrzegać zasad podanych w instrukcjach producentów i normie PN-ENV 1046.
Oprócz oględzin pod kątem us...