Marek Górski

Ogólne przepisy dotyczące pozwoleń emisyjnych, zawarte w ustawie P.o.ś., regulują także takie kwestie, jak: wymagania dotyczące wniosku o wydanie pozwolenia i treść samej decyzji, w tym szczególne elementy treści (np. wymóg ustanowienia zabezpieczenia roszczeń), podstawy odmowy wydania pozwolenia oraz uchylenia lub ograniczenia decyzji funkcjonującej.

Pozwolenie emisyjne jest wydawane wyłącznie na wniosek zainteresowanego, wystąpienie z wnioskiem jest jednak obowiązkowe, jeżeli ustawa wymaga uzyskania takiej decyzji. Zauważyć należy, że za złożenie wniosku odpowiada prowadzący instalację, także w sytuacji, gdy emisję powoduje inny podmiot, jeżeli obowiązku nie przeniesiono w wymaganej formie, a także gdy emisja powstaje wskutek czasowej działalności (ingerencji) innego podmiotu, np. w przypadku remontu. Wniosek jest żądaniem wszczęcia postępowania w sprawie wydania pozwolenia i w rozumieniu przepisów kpa, powinien odpowiadać minimalnym wymaganiom formalnym określonym w art. 63 §1 kodeksu. Wymagania dotyczące treści wniosku i załączników, o których mowa w dalszych przepisach art. 184 (ust. 2-5), są wg art. 63 §2 kpa „wymaganiami określonymi w przepisach szczególnych” i oczywiście wiążą składającego.

Treść wniosku

Wniosek powinien zawierać przede wszystkim informacje o charakterze formalnym, określające położenie instalacji, wskazujące jej prowadzącego oraz dokumentujące jego tytuł praw...