Wdrożenie dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków
Jest wiele pośrednich i bezpośrednich przyczyn wprowadzenia dyrektywy 2002/91/WE, z których najważniejsze to przeciwdziałanie zmianom klimatu i dążenie do samowystarczalności energetycznej Europy.
Wyniki licznych badań i obserwacje wskazują na możliwość uzyskania znacznych oszczędności energetycznych w sektorze komunalno-bytowym, większych i łatwiej osiągalnych niż w innych działach gospodarki. Szacuje się, że dziesięć milionów kotłów grzewczych w europejskich domach ma ponad 20 lat – dzięki ich wymianie można by zaoszczędzić 5% energii zużywanej do ogrzewania. Wprowadzenie nowych wymagań dotyczących izolacyjności ścian budynków skutkować będzie oszczędnością emisji CO2 460 Mt/rok. Dzięki zastosowaniu bardziej efektywnych systemów i technologii w biurach, budynkach handlowych i miejscach spędzania wolnego czasu można zaoszczędzić ok. 30 – 50% energii zużywanej na ich oświetlenie. Natomiast w wyniku wprowadzenia zaostrzonych norm dla efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię zużywaną przez klimatyzację może się zmniejszyć o połowę (pesymistyczne przewidywania szacują do 2020 r. nawet dwukrotny wzrost zużycia energii na potrzeby klimatyzacji).
Wymagania dyrektywy
Zdecydowano zatem, że należy wykorzystać bardziej restrykcyjne środki wprowadzające wyraźne ramy prawne dla ograniczania wzrostu popytu na energię. W tym ce...