Dyrektywa UE o zużytych urządzeniach elektrycznych i elektronicznych WEEE (Waste Electric and Electronic Equipment), która nawiązuje do dyrektywy 2002/96/EG o postępowaniu z odpadami niebezpiecznymi zawartymi w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym weszła w życie w 2003 r. Nadrzędnym celem tych regulacji jest unikanie powstawania odpadów elektrycznych. 

Z kolei te powstałe winny zostać wykorzystane wtórnie. Każde z państw unijnych winno musi minimum 4 kg zużytego sprzętu na osobę oraz osiągnąć stopy odzysku w ramach poszczególnych kategorii produktów, określonych w artykule 7 dyrektywy WEEE.


Aspekt prawny
Szwecja dostosowała się do przepisów dyrektywy z 13 sierpnia 2005 r., wydając zarządzenie o odpowiedzialności producentów, w którym rozszerza zakres produktów regulowanych wcześniejszym zarządzeniem z 1994 r. Poza tym sformułowano zadania i kompetencje Szwedzkiej Agnecji Ochrony Środowiska (Naturvardsverket). Agencja ze swej strony wydała przepisy wykonawcze, w których informuje o sposobach zagospodarowania odpadów elektrycznych i elektronicznych (Förordningen om producentansvar för elektriska och elektroniska produkter, SFS 2005:209). Obowiązują one producentów oraz zakłady wstępnego przerobu i regulują w szczeg...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?