Amerykańskie stowarzyszenie ASCE jest wydawcą książek oraz magazynów naukowo-technicznych, takich jak „Journal of Hydraulic Engineering”, „Journal of Water Resources Planning and Management”, „Journal of Environmental Engineering”, „Journal of Infrastructure Systems”, „Journal of Management in Engineering” oraz Journal e-AWWA (www.awwa.org). Aby przybliżyć istotne dla branży problemy naukowe, publikowane na łamach książek oraz pism ASCE, prezentujemy ich streszczenia. Opracowania pochodzą z internetowej bazy danych www.pubs.asce.org/cedbsrch.html (red.).
 

M. M. Aral, J. Guan, i M. L. Maslia: Projekt optymalnego rozmieszczenia czujników w systemach dystrybucji wody
W pracy przedstawiona została metodologia projektowania optymalnego rozmieszczenia czujników w systemach dystrybucji wody. Wykorzystano algorytm optymalizacyjny oparty na symulacyjnej metodzie jednokryterialnej, która łączy w sobie wielość czynników uwzględnionych w projekcie systemu. W tym sensie proponowany model naśladuje podejście wielokryterialne i w efekcie daje ostateczny projekt bez wyszczególnienia konkretnych preferencji z mnogości założeń i celów problemu. Do modelu optymalizacyjnego włączono również warunek przymusu niezawodności w taki sposób, by można było ustalić optymalne rozmieszczenia minimalnej ilości czujników. Zastosowano też progresywny algorytm genetyczny w celu znalezienia rozwiązania dla tego modelu. Algorytm ten działa w oparciu o ustalony z góry zespół połączeń funkcjonujący w systemie, a ostateczne rozwiązanie uzyskuje się poprzez ewoluowanie zestawów podrzędnych. Proponowany algorytm zastosowano w dwóch sieciach testowych w celu oceny wybranego projektu. Rezultaty omówiono porównawczo w połączeniu z innymi zaproponowanymi metodami zgłoszonymi na sympozjum analizy systemów dystrybucji wody. To porównanie wskazuje na fakt, że przedstawiony algorytm jest efektywnym narzędziem stosowanym w rozwiązywaniu tego typu problemów.
„Journal of Water Resources Planning and Management”, tom 136 (marzec/kwiecień 2010)
 
P. A. Ray, P. H. Kirshen, R. M. Vogel: Zintegrowana optymalizacja w systemach zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
Strategie nowoczesnej gospodarki wodnej oraz nowe możliwości ponownego wykorzystywania wody mogą być oceniane właściwie jedynie w szerszym kontekście współzależności i współistnienia w całym systemie gospodarki wodnej. Linearny deterministyczny model optymalizacyjny zastosowany został w Bejrucie w Libanie w celu ustalenia minimalnych kosztów przygotowania przyszłych dostaw wody, odprowadzania ścieków i możliwości ponownego wykorzystania w mieście położonym na obszarze półpustynnym, na wybrzeżu. Wcześniejsze modele optymalizacyjne miejskiego systemu dystrybucji wody i odprowadzania ścieków uwzględniały jedynie systemy o jednostopniowej jakości dla wody pitnej i z tego też powodu nie dało się za ich pomocą zademonstrować efektywności ekonomicznej wykorzystywania odbieranej zużytej wody. Dwie innowacyjne strony pracy to połączenie całego cyklu wodnego, w tym wszystkich zależności pomiędzy dostawami, zapotrzebowaniem, pozbywaniem się ścieków oraz ponownym wykorzystaniem odebranej zużytej wody oraz modelowanie zdatności jakości wody niepitnej w różnych sektorach zapotrzebowania. Model optymalizacyjny w takiej konfiguracji przyniósł zaskakujące rezultaty. Na przykład po całkowitym wykorzystaniu niedrogich konwencjonalnych źródełbezpośrednie użycie wody niepitnej wydaje się najefektywniejszą kosztowo opcją dla Bejrutu w zakresie zapotrzebowania na wodę niepitną i przeznaczoną do nawadniania. Praca podkreśla wagę wykorzystania wody o różnej jakości we współczesnym planowaniu dostaw wody.
„Journal of Water Resources Planning and Management”, tom 136 (marzec/kwiecień 2010)
 
A. I. Racoviceanu, B. W. Karney: Perspektywy cyklu życia w strategiach ochrony wody pitnej
Na bazie potrzeby zrozumienia wpływu systemów dystrybucji wody na środowisko naturalne, zastosowana została hybrydowa metodologia oparta na analizie cyklu życia w celu oceny wydajności dwóch scenariuszy ochrony, przepustowości oraz zbierania wody deszczowej, mających związek z przypadkiem bazowym. Analiza została przeprowadzona dla ludności miasta Toronto. Ocenia ona zużycie energii, emisje gazów cieplarnianych oraz obciążenia związane z urządzeniami wykorzystującymi wodę i zbiornikami na wodę deszczową. Symulacja hydrauliczna przeprowadzona na hipotetycznej sieci w celu wykazania wpływu najwyższego zapotrzebowania na ciśnienie w węzłach dystrybucyjnych pokazała kilka silnych stron scenariusza, takich jak redukcja ciśnienia hydraulicznego oraz rozłożenie w czasie inwestycji. Podczas gdy obie strategie prowadzą do znaczących oszczędności wody, ilość zużywanej w związku z jej dystrybucją energii oraz emisji zmienia się w zależności od wyboru ograniczeń systemu. Niemniej obie strategie oszczędności są warte głębszej analizy w celu zwiększenia wydajności istniejących systemów dystrybucji wody.
Journal of Infrastructure Systems”, Tom 16, (Marzec 2010)