Więcej zielonego ciepła
Z Ryszardem Wasiłkiem, wiceprezesem Zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej i prezesem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, o transformacji krajowego sektora ciepłowniczego rozmawia Dominik Szymański.
Rząd przyjął w lutym 2021 r. kluczowy dla całego sektora paliwowo-energetycznego dokument, jakim jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. Ma on fundamentalne znaczenie dla kierunków rozwoju energetyki oraz ciepłownictwa, wyznaczając ramy transformacji przedsiębiorstw w najbliższych dekadach. Jak, Pańskim zdaniem, będzie wyglądać ta transformacja w sektorze polskiego ciepłownictwa systemowego w najbliższych latach i jakie są obecnie jego największe potrzeby?
Kierunki zmian dla polskiego ciepłownictwa są jasne i dotyczą przejścia na paliwo niskoemisyjne. Chcąc aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji krajowego ciepłownictwa, koncentrujemy się m.in. na rozwoju źródeł kogeneracyjnych, żeby móc sprostać wymaganiom dotyczącym zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez redukcję emisyjności procesów produkcyjnych. W najbliższych latach, w trakcie okresu przejściowego, będziemy korzystali z paliwa gazowego, ale już teraz poszukujemy alternatywnych technologii, które za 20 czy 25 lat będą mogły zastąpić gaz. Dla przykładu już obecnie w realizowanych projektach staramy ...