Toruń to jedno z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, modelowo rozwiązujące niedobory systemu wodno-ściekowego. Dotychczasowe wysiłki władz miejskich oraz Toruńskich Wodociągów uzyskały wysoką ocenę instytucji krajowych i zagranicznych, w tym profesjonalistów specjalizujących się w dziedzinie gospodarki wodnej, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Sprawna realizacja nowoczesnego systemu gospodarki wodno-ściekowej w Toruniu została zauważona i nagrodzona w Cannes w czerwcu 2008 r.

Dokonując przeglądu dotychczasowych działań inwestycyjnych Torunia w gospodarce komunalnej, należy wyróżnić trzy najistotniejsze etapy, które decydująco wpłynęły na komplementarne rozwiązanie problemów miasta w zakresie ochrony środowiska.


Tak potrzebne inwestycje
Pierwszym etapem była budowa w latach 1995-1998 Centralnej Oczyszczalni Ścieków (COŚ) o wydajności 90 tys. m3/d dla RML 447 tys., którą oddano do użytku w 1998 r. To mechaniczno-biologiczna instalacja składająca się z trzech ciągów technologicznych: ściekowego, osadowego oraz biogazowego. Należy podkreślić, iż w 2000 r. za osiągnięte efekty eksploatacyjne otrz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?