Wielkopolski Instytut Jakości wraz z Unią Wielkopolan już od kilkunastu lat wspierają i promują regionalnych przedsiębiorców w zarządzaniu przez jakość. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 listopada 2012 r. w Bazarze Poznańskim, ogłoszono laureatów czternastej już edycji Wielkopolskiej Nagrody Jakości.
Jest to prestiżowy konkurs będący częścią systemu obejmującego całą Europę. Wielu laureatów WNJ często zostaje później laureatami Polskiej Nagrody Jakości. By zdobyć Wielkopolską Nagrodę Jakości bądź uzyskać któreś z wyróżnień, trzeba nie tylko poddać się rygorom wizytacji, ale także wprowadzać w organizacji reguły zarządzania zgodne z kryteriami Modelu EFQM Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością z Brukseli. To najstarszy organizowany w regionie konkurs jakościowy, który wpisuje się w formułę doskonalenia zarządzania, m.in. organizacją, pracownikami, produktem czy usługami. W wyniku konkursu przedsiębiorcy, oprócz nagród i wyróżnień otrzymują wsparcie, doradztwo, promocję, prestiż oraz niezależną opinię na temat działalności firmy, przygotowaną przez ekspertów konkursu Wielkopolskiej Nagrody Jakości.
Udział w konkursie jest dla jego uczestników sposobem na porównanie się z najlepszymi organizacjami z regionu. W tegorocznej edycji konkursu nagrodę główną w kategorii firm mikro przyznano przedsiębiorstwu Probiotics Polska, Magdalena Górska, firm średnich – Komunikacji Gminy Tarnowo Podgórne, firm dużych – przedsiębiorstwu Werner Kenkel. W kategorii firm mikro wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymał Kom-Lub z Lubonia, a firm małych – Mago Partner, wyposażenie sklepów i magazynów Maciej Pleczyński. Z kolei laureatem Indywidualnej Wielkopolskiej Nagrody Jakości 2012 został Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżnienie pierwszego stopnia w kategorii firm średnich otrzymał Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Sendal w Lubaszu. Wyróżnienia certyfikatem i znakiem Wielkopolska Jakość oraz tytułem Laureata Programu za zaangażowanie w doskonaleniu metod zarządzania otrzymali: Produkcja Handel Usługa Efekt z Rzegnowa, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie, Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego, Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie, a także przedsiębiorstwo Holdikom z Ostrowa Wielkopolskiego.
 
Beata Anna Święcicka, Wielkopolski Instytut Jakości